Jantárové náušnice v tvare motýľa

Starostlivosť o jantárové šperky

Ako sa správne starať o jantárové šperky, aby vám dlho vydržali ako nové? Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Zvyčajne je osadený do drahých kovov – striebra alebo zlata. Všetky tieto materiály majú svoje charakteristické vlastnosti, ktoré sa môžu nesprávnym používaním alebo pri vystavení nevhodným vplyvom zmeniť. Predtým, než začnete svoje šperky z nášho eshopu nosiť, odporúčame vám oboznámiť sa s nasledujúcimi zásadami používania jantárových šperkov a starostlivosti o ne. Dodržiavaním týchto zásad predídete neželanému poškodeniu či znehodnoteniu šperkov nevhodným zaobchádzaním a tiež predĺžite ich životnosť a pekný vzhľad.

Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Dodržiavaním vhodnej starostlivosti ochránite šperk pred poškodením a predĺžite jeho živnotnosť.

1. Jantár je citlivý materiál, preto si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Jantár je v porovnaní s inými materiálmi využívanými v šperkárstve pomerne mäkký. V prvom rade je teda dôležité chrániť jantár pred odrením a oškretím pri nosení, ktoré môžu poškodiť jeho povrch.

2. Jantárové šperky treba chrániť tiež pred mechanckým poškodením pôsobením tlaku, ťahu či iných vonkajších síl. Tieto môžu šperk zdeformovať alebo poškodiť.

3. Vo všeobecnosti sa odporúča odložiť šperky pred vykonávaním akejkoľvek práce, športu či inej fyzickej aktivity. Šperky by sa mohli poškodiť, poškriabať, zdeformovať alebo by im mohol uškodiť napríklad nadmerný kontakt s potom pri cvičení.

4. Šperky je potrebné odložiť aj pred sprchovaním a kúpaním sa, predovšetkým pri umývaní sa mydlovými prípravkami. Šperky tiež zložte pred plávaním v morskej vode či termálnych prameňoch, aj pred umývaním riadu.

5. Jantár môžu poškriabať aj ostatné šperky v šperkovnici. Najlepšie je uchovávať ho v samostatnom obale z jemnej tkaniny alebo zamatu alebo vo zvláštnej šperkovnici.

6. Jantár môžu poškodiť aj bežne dostupné chemikálie či alkohol. Chráňte svoje jantárové šperky pred stykom s akýmikoľvek takýmito látkami – chemickými prípravkami, čistiacimi prostriedkami a podobne.  Šperky tiež zložte pred používaním akéhokoľvek čistiaceho prípravku, napríklad pred umývaním riadu či ručným praním prádla.

7. Obozretní buďte aj pri použití kozmetiky. Kozmetické prípravky, ak prídu do priameho styku so šperkom, ho môžu poškodiť. Nenanášajte na seba krémy, oleje, či iné emulzie, keď máte na sebe šperky. Rovnako šperky chráňte pred priamym kontaktom s parfémom, toaletnou vodou alebo lakom na vlasy. Odprorúča sa najprv použiť kozmetické prípravky a až potom si dať šperky, nie naopak.

8. Na čistenie jantáru je vhodná len jemná tkanina nenapustená žiadnou chemikáliou. Akékoľvek leštidlá, čistidlá alebo mydlové prostriedky môžu jantár poškodiť alebo zničiť jeho lesk.

9. Na údržbu jantárových šperkov nikdy nepoužívajte mydlové ultrazvukové čističe.

10. Jantár môže ľahko zničiť aj vysoká teplota. Zabráňte kontaktu jantáru s vysokou teplotou (napríklad zapaľovač).

11. Šperky z jantáru osadené v striebre treba chrániť ich pred poškriabaním a začernaním. Striebro má tendenciu niekedy zoxidovať, predovšetkým ak sa dlhšie skladuje alebo je vystavené slnečnému žiareniu a iným vplyvom prostredia. Tento jav však nemá vplyv na vlastnosti či hodnotu šperku. Začernanie sa dá kedykoľvek odstrániť preleštením. Dávajte však pozor. Prípravky a handričky na leštenie striebra používajte len na strieborné časti, nikdy nie na jantár. Leštidlá na striebro by mohli jantár poškodiť. Ak si nie ste istí, radšej sa obráťte na vášho klenotníka, aby vám šperk vyčistil a preleštil profesionálne. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak jantár osadený v šperku.

12. Jantár v zlate si vyžaduje štandardnú starostlivosť o jantárové šperky. Zlato je stabilný kov a lepšie odoláva vplyvom prostredia, než napríklad striebro. Avšak rovnako platí, že sa môže poškriabať alebo stratiť lesk. Kov je možné doma preleštit hanričkou, avšak musíte zabrániť kontaktu leštiacich handričiek s jantárom. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak jantár osadený v šperku. Jantár osadený v zlate však treba chrániť rovnako, ako jantár osadený v iných kovoch. Ak potrebujete takýto šperk vyčistiť alebo preleštiť, obráťte sa na vášho klenotníka, ktorý sa o váš šperk postará profesionálne.

13. Iné použíté materiály v našich šperkoch – koža, bavlnené vlákna a podobne – patria medzi štandardné šperkárske materiály. Nie sú odolné voči zvýšeným vplyvom prostredia či fyzickému namáhaniu. Aj pri týchto šperkoch platí hore uvedené, predovšetkým že by ste ich mali zložiť, ak vykonávate prácu, šport alebo inú fyzickú aktivitu. Chráňte ich pred tlakom a ťahom, ktorý by ich mohol napríklad roztrhnúť. Šperky tiež zložte pred sprchovaním či kúpaním, čo platí špeciálne pre kúpanie sa v mori a v termálnych prameňoch. Zabráňte tiež priamemu kontaktu týchto materiálov s kozmetickými prípravkami či chemickými prípravkami.