Uverejnené Vložiť komentár

Ako vyčistiť jantárové šperky a starať sa o ne

Ako vyčistiť striebro a ako sa starať o jantárové šperky

Kto by nechcel, aby jeho šperky vyzerali stále ako nové. Dlhodobo pekný, udržiavaný vzhľad šperkov môžete zaistiť vhodnou starostlivosťou. Ako jantárové šperky vyčistiť a ako sa o ne starať, aby vám dlho vydržali žiarivé a lesklé? Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Zvyčajne je osadený do drahých kovov – striebra alebo zlata. Všetky tieto materiály majú svoje charakteristické vlastnosti, ktoré sa môžu nesprávnym používaním alebo pri vystavení nevhodným vplyvom zmeniť. Okrem toho majte na zreteli, že šperk je malé, krehké, umelecké dielo. Je dizajnovaný a vyrobený na to, aby vás zdobil a zniesol bežné nosenie. Avšak nie je stavaný na to, aby znášal nepriaznivé externé vplyvy, odolával silným ťahom, tlakom alebo úderom, či výkyvom teplôt. Rovnako tak nie sú šperky odolné voči kontaktu s rôznymi cudzími látkami, ako napríklad kozmetika, čistiace prostriedky a podobne. Predtým, než začnete svoje šperky z nášho eshopu nosiť, odporúčame vám oboznámiť sa s nasledujúcimi zásadami používania jantárových šperkov a starostlivosti o ne. Dodržiavaním týchto zásad predídete neželanému poškodeniu či znehodnoteniu šperkov nevhodným zaobchádzaním a tiež predĺžite ich životnosť a pekný vzhľad.

Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Dodržiavaním vhodnej starostlivosti ochránite šperk pred poškodením a predĺžite jeho živnotnosť.

1. JANTÁR JE MÄKKÝ A MÔŽE SA POŠKRIABAŤ
Jantár je citlivý materiál, preto si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Jantár je v porovnaní s inými drahokamami pomerne mäkký. V prvom rade je teda dôležité chrániť jantár pred odrením a oškretím pri nosení, ktoré môžu poškodiť jeho povrch.

2. POZOR NA TLAK, ŠPERK SA MÔŽE ZDEFORMOVAŤ
Šperky treba chrániť tiež pred mechanckým poškodením pôsobením v podobe tlaku, ťahu či iných vonkajších síl. To platí predovšetkým pre prstene, keďže rukami vykonávame rôzne činnosti, ale tiež retiazky a podobne. Tlak a ťah môžu šperk zdeformovať alebo poškodiť.

3. PRI PRÁCI A ŠPORTE ŠPERKY RADŠEJ BOKOM
Vo všeobecnosti sa odporúča odložiť šperky pred vykonávaním akejkoľvek manuálnej práce, športu či inej fyzickej aktivity.
Šperky by sa mohli poškodiť, poškriabať, zdeformovať alebo by im mohol uškodiť napríklad nadmerný kontakt s potom pri zvýšenej námahe.

4. DO SPRCHY ČI KÚPEĽA ŠPERKY NEPATRIA
Šperky je potrebné odložiť aj pred sprchovaním a kúpaním sa, predovšetkým pri umývaní sa mydlovými prípravkami. Šperky tiež zložte pred plávaním v morskej vode či termálnych prameňoch, aj pred umývaním riadu. Voda s prímesami môže mať nepriaznivý vplyv na kvalitu kovu a osadeného kameňa.

5. POZOR NA VÝKYVY TEPLOTY
Nevystavujte šperky náhlej zmene teploty. Najmä náhly kontakt s vysokou teplotu, napríklad v horúcej sprche, v saune, v termálnych kúpeľoch, ale aj pri umývaní riadu, môže spôsobiť rozlepenie lepených spojov a následné vypadnutie kameňa alebo iné poškodenie šperku. Rovnako tak príliš nízka teplota škodí – pozor na kryokomoru.

6. ŠPERK NAJLEPŠIE ODPOČÍVA V ZAMATOM VYSTLANEJ ŠPERKOVNICI
Jantár, ako aj kovy, v ktorom je osadený, sa môžu poškriabať napríklad aj trením o ostatné šperky v šperkovnici. Najlepšie je uchovávať šperky v samostatnom obale z jemnej tkaniny alebo zamatu alebo v samostatnej priehradke v šperkovnici. Tak isto pri cestovaní je dobré mať šperky uložené v menšej cestovnej šperkovnici, ktorá ich ochráni.

7. ÚHLAVNÍ NEPRIATELIA – CHEMIKÁLIE, ČISTIACE PROSTRIEDKY, ALKOHOL
Jantár môžu poškodiť aj bežne dostupné chemikálie či alkohol. Chráňte svoje jantárové šperky pred stykom s akýmikoľvek takýmito látkami – chemickými prípravkami, čistiacimi prostriedkami a podobne.  Šperky tiež zložte pred používaním akéhokoľvek čistiaceho prípravku, napríklad pred umývaním riadu či ručným praním prádla.

8. NAJPRV KRÉM, PARFÉM A LAK NA VLASY, AŽ POTOM ŠPERKY
Obozretní buďte aj pri použití kozmetiky. Kozmetické prípravky, ak prídu do priameho styku so šperkom, ho môžu poškodiť. Nenanášajte na seba krémy, oleje, či iné emulzie, keď máte na sebe šperky. Rovnako šperky chráňte pred priamym kontaktom s parfémom, toaletnou vodou alebo lakom na vlasy. Odprorúča sa najprv použiť kozmetické prípravky a až potom si dať šperky, nie naopak.

9. JANTÁR ČISTÍME VLHKOU HANDRIČKOU
Ako vyčistiť jantárové šperky tak, aby ste jantár nepoškodili? Na čistenie samotného jantáru je vhodná len jemná tkanina nenapustená žiadnou chemikáliou, maximálne navlhčená. Ak leštíte kov – teda striebro alebo zlato – prípravkom na to určeným, dbajte na to, aby chemikália neprišla príliš do kontaktu s jantárom. Akékoľvek leštidlá, čistidlá alebo mydlové prostriedky môžu jantár poškodiť, napríklad zničiť jeho lesk.

10. JANTÁR NEMÁ RÁD OHEŇ
Samotný jantár môže ľahko zničiť aj kontakt s veľmi vysokou teplotou. Zabráňte kontaktu jantáru s vysokou teplotou (typickými, no nie výlučnými príkladmi sú manipulácia so zapaľovačom, prikladanie do kozuba a podobe).

11. ZAČERNANÉ STRIEBRO? STAČÍ PRELEŠTIŤ!
Striebro má tendenciu oxidovať, predovšetkým ak sa dlhšie skladuje alebo je vystavené slnečnému žiareniu a iným vplyvom prostredia. Tento jav však nemá vplyv na vlastnosti či hodnotu šperku. Začernanie sa dá kedykoľvek odstrániť preleštením. Dávajte však pozor. Prípravky a handričky na leštenie striebra používajte len na strieborné časti, nikdy nie na jantár. Leštidlá na striebro by mohli jantár poškodiť. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak jantár osadený v šperku.

12. ZLATO VYDRŽÍ VIAC, ČISTÍME HO VŠAK TIEŽ OSVE
Jantár v zlate si vyžaduje štandardnú starostlivosť o jantárové šperky. Zlato je stabilný kov a lepšie odoláva vplyvom prostredia, než napríklad striebro. Avšak rovnako platí, že sa môže poškriabať alebo stratiť lesk. Kov je možné doma preleštit hanričkou, avšak leštite len kov, nie osadený jantár. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak kabošon osadený v šperku. Jantár osadený v zlate treba chrániť rovnako, ako jantár osadený v iných kovoch.

13. ŠNÚRKY, KORÁLKY, KOŽA SÚ NÁCHYLNEJŠIE NA POŠKODENIE
Iné použíté materiály v našich šperkoch – koža, bavlnené vlákna a podobne – patria medzi štandardné šperkárske materiály. Nie sú odolné voči zvýšeným vplyvom prostredia či fyzickému namáhaniu. Aj pri týchto šperkoch platí hore uvedené, predovšetkým že by ste ich mali zložiť, ak vykonávate prácu, šport alebo inú fyzickú aktivitu. Chráňte ich pred tlakom a ťahom, ktorý by ich mohol napríklad roztrhnúť. Šperky tiež zložte pred sprchovaním či kúpaním, čo platí špeciálne pre kúpanie sa v mori a v termálnych prameňoch. Zabráňte tiež priamemu kontaktu týchto materiálov s kozmetickými prípravkami či chemickými prípravkami.

14. ULTRAZVUK RADŠEJ NIE
Čistenie šperkov ultrazvukovou čističkou sa neodporúča. Mohlo by dôjsť k uvoľneniu lepených spojov, prípadne by jantár mohol prísť o svoj lesk.

15. PROFESIONÁLNA STAROSTLIVOSŤ ROBÍ DIVY
Ak je váš šperk veľmi zašpinený alebo zoxidovaný a vy si nie ste istí, či ho dokážete vhodne vyčistiť, radšej sa obráťte na vášho klenotníka. Za mierny poplatok sa o váš šperk postará profesionálne a ten bude zase ako nový.

16. ZÁCHYT NEŤAHAŤ A NEMYKAŤ – JEMNE UVOĽNIŤ
Zamedzte mechanickému poškodeniu šperkov pri manipulácii s nimi. Ak cítite pri nosení záchyt – napríklad zachytenú retiazku alebo očko prsteňa – povoľte ťah a jemne šperk uvoľnite. Neprimerané ťahanie či tlak môžu spôsobiť znehotenie šperku, typicky, no nie výlučne, roztrhnutie retiazky, zalomenie šperku, roztvorenie háčikov, v ktorých je osadený kameň a jeho následné uvoľnenie a vypadnutie a podobne.

17. NAPICHOVAČKY SPREDU NEŤAHÁME, VYSÚVAME UZÁVER
Napichovacie náušnice, pozostávajúce číro z kúsku jantáru osadeného v lôžku, si vyžadujú mimoriadnu pozornosť pri nasadzovaní a snímaní. Tlak na samotný jantár môže spôsobiť mechanické oddelenie jantáru od lôžka. Dbajte na to, aby ste najmä pri snímaní náušníc uchopili náušnicu za celé kovové lôžko, resp. skôr vysúvali uzatváraciu puzetu z druhej strany ušného lalôčka, než vyťahovali náušnicu spredu. Vyvíjanie akejkoľvek sily na prednú časť náušnice je nežiaduce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.