Uverejnené Vložiť komentár

Jantárové šperky – najčastejšie kladené otázky a odpovede na ne

Jantárové šperky

Ak by ste sa radi dozvedeli čo najviac o jantáre a ako sa starať o jantárové šperky, pripravili sme pre vás výber najčastejších otázok o šperkoch z jantáru a odpovedí na ne, v ktorých sa dozviete tie najzaujímavejšie a možno aj menej známe informácie.

Môže sa jantár zničiť?

Áno, jantár je prírodný materiál, ktorý sa môže poškodiť. Náchylný je predovšetkým na mechanické poškodenie, kontakt s chemikáliami či iné vplyvy prostredia. Jantár treba chrániť pred poškriabaním, poleptaním alebo zmatnením jeho povrchu. Nemal by prichádzať do kontaktu s kozmetikou, parfémami, chemikáliami alebo byť vystavený extrémnym teplotným podmienkam. 

Môže sa jantár namočiť?

Jantár môže prísť do kontaktu s vodou a namočiť sa. Ideálna forma čistenia jantáru je navlhčenou jemnou tkaninou. Treba sa však vyhnúť kontaktu s kozmetickými prostriedkami pri osobnej hygiene alebo rôznymi chemikáliami ako napríklad chlór pri kúpaní v bazénoch. Či môže byť jantárový šperk často a dlhodobo vystavovaný vlhkosti závisí aj od ostatných použitých materiáloch. Šperky z jantáru osadeného v zlate sú najodolnejšie, striebro môže začernať, no dá sa opäť vyčistiť, iné šperkárske zliatiny, bavlna a ďalšie materiály nižšej odolnosti sa môžu úplne poškodiť.

Môžem sa s jantárovými šperkami kúpať a sprchovať?

Kúpanie sa a sprchovanie s jantárovými šperkami sa neodporúča. Šperkom môžu uškodiť rôzne kozmetické a chemické látky. Poškodiť sa môže jantárový kúsok, ktorý pri kontakte s nimi môže nevhodne reagovať. Kovy alebo iné materiály využité pri tvorbe šperkov môžu zmeniť svoje charakteristiky. Pre dlhodobé uchovanie pekného vzhľadu špeku a jeho funkčných vlastností sa odporúča šperky pred sprchovaním a kúpaním zložiť.

Aká je najvzácnejšia farba jantáru?

Jantár sa najčastejšie vyskytuje v teplých odtieňoch od krémovej a žltej, cez medovú a koňakovú. Vzácny je zelený jantár, ktorý sa vyskytuje menej a zaujme svojimi zaujímavými tónmi. Za výnimočne zriedkavé sa považujú čierny a červený jantár, ako aj modrý jantár. Okrem farby vplývajú na hodnotu jantáru aj inklúzie. Sú to čiastočky, ktoré skameneli v jantáre a robia každý kúsok o čosi výnimočnejším. Čím zaujímavejšia a väčšia inklúzia, tým hodnotnejší kúsok. K najdrahším patria inklúzie celých častí rastlín alebo hmyzu.

Má jantár naozaj liečivé účinky?

Jantáru sa pripisuje množstvo vlastnostní – od rôznych liečivých účinkov až po ochranné a magické vlastnosti. Využitie kyseliny jantárovej v lekárstve je známym faktom. Využíval ju už Hippokrates, svoje miesto má napríklad aj v čínskej medicíne. Či však dokáže nosenie jantárových šperkov naozaj ochrániť pred rôznymi chorobami, bolesťami alebo odvrátiť moc čarodejníc, je otázkou osobného presvedčenia.

Ako dlho vydržia jantárové šperky pekné?

Na trvácnosť jantárového šperku vplýva to, sa opotrebuje samotný jantár, ako aj aké ostatné materiály boli využité pri zhotovení šperku. Vo všeobecnosti sú najtrvácnejšie jantárové šperky osadené v drahých kovoch, ktoré sú odolné času a dajú sa dobre udržiavať. Ak sa o jantár staráte, nevystavujete ho nevhodným podmienkam či mechanickým vplyvom, ktoré by ho poškodili, jantárové šperky sa stávajú súčasťou šperkovníc celých generácií.

Ako rozoznám pravý jantár od falzifikátov?

Jantárové šperky je vhodné nakupovať od overených a serióznych predajcov, ktorí obchodujú s certifikovanými dodávateľmi. Na napodobeninu vás najčastejšie upozorní jej príliš nízka cena. Pravosť jantáru môžete overiť aj viacerými testami či vizuálnou kontrolou. Tie si však vyžadujú istú skúsenosť a úroveň vedomostí o vlastnostiach jantáru.

Ako môžem jantárové šperky čistiť a leštiť?

Jantár je vhodné leštiť len navlhčenou jemnou tkaninou, ako je napríklad flanel. Jantárový kúsok je možné tiež preleštiť drobným množstvom olivového oleja. Pri leštení drahých kovov, v ktorých je jantár osadený, je vhodné zabrániť kontaktu leštiacej látky s jantárom, keďže by mohla nežiadúco zmeniť jeho vlastnosti.

Akú hodnotu majú jantárové šperky?

Na hodnotu šperku vplýva mnoho faktorov. V prvom rade je to hodnota samotného jantárového kúsku, ktorý môže byť pri bežných nugetoch od 1 eura za karát až po 200 eur za väčšie kúsky s netradičným sfarbením či so zaujímavými inklúziami. Dôležitým faktorom vplývajúcim na cenu je tiež kvalita šperkárskeho spracovania a druh použitého drahého kovu či iných drahých kameňov. Ak sa chcete dozvedieť viac o cene jantáru, prečítajte si náš článok.

Ako vonia jantár?

Jantár má jemnú, no veľmi typickú vôňu. Pri nahriatí začne uvoľňovať jemný živicový závan, ktorý môže pôsobiť sýto a zemito.

Pomáhajú jantárové náhrdelníky deťom pri prerezávaní zúbkov?

Jantáru sa pripisujú rôzne vlastnosti, medzi inými napríklad protizápalové účinky a schopnosť uľaviť od bolesti. Je známou poverou, že jantárový náhrdelník by mal dieťaťu uľaviť pri prerezávaní prvých zúbkov. Rodičia by však mali zabezpečiť, aby náhrdelník dieťa neohrozoval, zabrániť jeho roztrhnutiu a prípadnému kontaktu dieťaťa s drobnými korálkami a zložiť dieťaťu náhrdelník pred spaním.

Sú vzácnejšie náhrdelníky zo symetrických alebo surových korálok?

Jantárové šperky sa zhotovujú v rôznych prevedeniach. Niekedy sa jantárové nugety ponechajú takmer nedotknuté, prebehne len základné opracovanie naleštením, inokedy sa tvar korálok decentne zjednotí, no každej sa ponechá jej jedinečný tvar. V iných prípadoch sa zase z jantáru vytvoria súmerné kabošony alebo korálky identickej formy, ktoré sa líšia len štruktúrou a hrou oditeňou jednotlivých kúskov. Nedá sa jednoznačne povedať, že by jedno alebo druhé spracovanie zvyšovalo hodnotu šperku. Ide o otázku preferencie nositeľky, vkusu a kvality spracovania. Klenoty vyzdvihujúce jedinečnosť prírodnej krásy jantáru sú rovnako hodnotné a obdivuhodné, ako kúsky nechávajúce vyniknúť šperkárskej zručnosti pri práci s týmto materiálom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *