Uverejnené Vložiť komentár

Cena jantáru alebo koľko stojí jantár a šperky z neho

Cena jantáru

Pri nákupe jantárových šperkov pozeráme na cenu. Asi sme vás teraz nešokovali, no mnohí sa v porovnaní strácajú, neustrážia si parametre a prichádzajú k unáhleným úsudkom. Snaha zistiť, či je cena adekvátna, je prirodzená a našťastie nám dnešná doba ponúka veľké množstvá informácií, ktoré môžme využiť vo svoj prospech. Informovať sa o jantáre a jantárových šperkoch čo najviac predtým, než sa rozhodneme ich kúpiť, je určite na úvod dobrý nápad. Pri šperkoch je človek niekedy ešte opatrnejší, než pri inom tovare. Predsa len, ide o výnimočný predmet, ktorý kupujeme sebe či niekomu inému pre radosť. Chceme aby bol kvalitný, aby nás dlho tešil a tiež aby príliš nezaťažil náš rozpočet. Čo ovplyvňuje cenu jantárových šperkov najviac a ako ceny šperkov kvalifikovane porovnať? Čítajte ďalej.

Dajte si pozor, aby ste porovnávali porovnateľné. Veľkosť jantárového kúsku, jeho farba, opracovanie, náročnosť prevedenia a drahý kov, v ktorom je osadený musia byť identické, aby ste dostali relevantné porovnanie.

Do ceny jantárových šperkov vstupuje niekoľko faktorov. Je to cena jantáru ako takého, použité materiály, predovšetkým drahý kov, do ktorého je jantár osadený a potom samotná šperkárska práca. Súčtom týchto veličín dostaneme výrobnú cenu šperku. K tomu sa pridáva cena distribúcie, čiže marža veľkoobchodných distribútorov a koncových predajcov. Na záver sa k cene samozrejme pripočíta daň z pridanej hodnoty. Či je cena šperku, po ktorom pokukujete, v poriadku, sa dá zistiť pomerne jednoducho. Venujte trochu času porovnaniu ponuky niekoľkých predajcov. Zorientuje vás to v určitom rozmedzí, v ktorom sa dané šperky pohybujú. Dajte si však pozor, aby ste porovnávali porovnateľné. Veľkosť jantárového kúsku, jeho farba, opracovanie, náročnosť prevedenia a drahý kov, v ktorom je osadený musia byť identické, aby ste dostali relevantné porovnanie.

Netreba však ísť len po najnižšej cene. Skúsenosť mnohých už naučila, že nízke, až podozrivé výhodné ceny, sú znakom, že niečo nie je v poriadku. Netreba však mať oči hneď na stopkách. Jantár má síce svoju cenu, no drobné, zlomkové nugety navlečené na šnúrke nemusia stáť stovky eur. Ak vám však niekto chce podozrivo lacno ponúknuť masívne, symetrické koráliky, či veľký kabošon osadený v drahom kove, radšej zbystrite, aby ste nenaleteli a nekúpili falzifikát.

Koľko stojí jantár?

Cena baltického jantáru sa pohybuje medzi 100 a 4000 eurami za kilo. Rozpätie je to veľké a ako sa v ňom bude cena pohybovať závisí od kvality, farby, tvaru a tiež inklúzií. Keď sa rozprávame o samotných jantárových kúskoch, v zásade platí – čím väčšie, tým drahšie. Tak isto – čím opracovavanejšie, tým vyššia cena. Malinký  nuget divokého tvaru bude teda podstatne lacnejší, než veľké, symetrické korále. Inklúzie v jantáre sú vzácnosťou, ktorá tiež ženie cenu nahor. Pri iných drahých kameňoch inklúzie znamenajú kaz znižujúci hodnotu, inklúzie v jantáre sú naopak vyhľadávané a žiadané. Sú to drobné častice, ale aj celé časti rastlín či živočíchov, ktoré sa v živici zachytili a spolu s ňou skameneli. Robia konkrétny kúsok ešte zriedkavejším a výnimočnejším, čo sa premieta aj do sumy na jeho cenovke. Ceny veľkých kusov jantáru a tých, v ktorých je zachovaný celý hmyz či rastlina, sa pohybujú skutočne v tisíckach eur.

Čo najviac vplýva na cenu jantárových šperkov?

Ako prvá je to práve cena samotného jantáru. Zrekapitulujme si to. Zlomkové nugety, drobné, voľných tvarov sú najdostupnejšou alternatívou. Cena náramku či náhrdelníka na šnúrke z nich sa podľa veľkosti kúskov a prevedenia pohybuje spravidla niekde medzi 10 a 30 eur. Väčšie kabošony a veľké nugety či stredne veľké korály sú cenovo náročnejšou kategóriou. Väčšinou sa však zmestíte do sumy v niekoľkých desiatok či stoviek eur, v závislosti od veľkosti jantáru, spracovania kúsku a použitého drahého kovu. Výnimočným šperkom trojciferná cenovka nestačí. Tu však získavate skutočný skvost uchovávajúci hodnotu.

Aké ceny jantáru sú podozrivé?

Čokoľvek, čo je výrazne lacnejšie, než akákoľvek iná ponuka na trhu, by vám malo rozblikať kontrolky. Za pár eur nekúpite žiadny šperk z prírodného materiálu a už vôbec nie, ak má byť osadený aspoň do striebra. Pri pozlátených a zlatých šperkoch sa rozprávame vždy v desiatkach eur pri drobných šperkoch a stovkách eur pri výraznejších šperkoch. Pri príliš lacných šperkov môže ísť o rôzne druhy bižutérnych napodobenín či  šperky s využitím kopálu, čiže podstatne mladšieho súrodenca jantáru. Nič proti týmto druhom ozdobných kúskov, pokiaľ sa vydávajú za to, čím sú. Problém nastáva, ak niekto deklaruje pravý jantár osadený v striebre či inom drahom kove a pritom predáva čosi iné. V dnešnej dobe si však seriózne predajne, či už kamenné alebo internetové, nedovolia označovať nepresne svoj tovar. Nechajte na seba dýchnuť aj celkovú atmosféru obchodu, z ktorého nakupujete.

Sledujte recenzie, z ktorých zistíte emócie zákazníkov.

Ak ide o seriózneho predajcu, nemali by ste sa báť. Verte, že ak chce niekto pôsobiť na trhu dlhodobo, nepoctivosť sa neopláca. Sledujte recenzie, z ktorých zistíte emócie zákazníkov. Najpodozrivejšie sú vždy však rôzne predajné príležitosti na sociálnych sieťach, ktoré obchodujú s rôznym druhom tovaru v zásade voľne a bez akéhokoľvek dohľadu. Nákup u nich je skôr adrenalínovým športom či hrou na Čierneho Petra. Práve ich nízke ceny stále lákajú mnohých zákazníkov, no šance, že urobíte dobrú kúpu, sa tu približujú nule. Nehovoriac o neexistujúcej možnosti tovar vrátiť a získať späť zaplatené peniaze či kdekoľvek sa sťažovať.

Môžu stáť jantárové náušnice 10 eur?

Áno, môžu. Jemné napichovačky s drobným kúskom jantáru osadeným v striebre ako príklad. Práve striebro je populárnou voľbou v prípade jantárových šperkov pre vyznavačov kontrastu, ktorý s hrejivým jantárom poskytuje. Obľúbené je tiež pre fakt, že nákup drobného strieborného šperku vás finančne nezruinuje. Podobne ako iné polodrahokamy a drahokamy, aj pri jantáre nájdete spektrum, z ktorého si zaisto vyberiete. Rôzne štýly a prevedenia zaručujú, že vás isto osloví kúsok podľa vášho vkusu a rôznorodosť spracovaní sa zase postará o to, že nájdete šperk, ktorý si budete môcť isto dovoliť.

Niektorým kúskom cenovka svedčí

Určite ste si všimli, že cena niektorých šperkov sa vymyká štandardu. Viete už, že strieborné šperky s jantárom sú viac-menej dostupnou záležitosťou a dívate sa na kúsok, ktorého cena vystreľuje do výšok. Je to len nehanebná snaha predajcu zarobiť na váš účet? Verte, že nie. Ak sa bližšie pozriete na parametre týchto šperkov, zistíte, že ide o výnimočné kúsky. Zvyčajne sú to výsledky vycibreného šperkárskeho umu, približujúce takmer malým umeleckým výtvorom. Kombinácia s inými drahými materiálmi jantáru tiež pristane, avšak využitie náročnejších materiálov sa musí niekde prejaviť. Ak sa jantár skombinuje s inými drahokamami či šperk je zhotovený z vysokokarátového zlata, odzrkadlí sa to na jeho hodnote. 

Výsledky vycibreného šperkárskeho umu, približujúce takmer malým umeleckým výtvorom, majú svoju cenu nad rámec bežných cien použitých materiálov a práce.

Samostatnou kapitolou sú jantárové náramky a šnúry, ktoré mätú zákazníkov asi najviac. Ak hovoríme o drobných nugetových šnúrach, ceny sú veľmi dostupné. Ak sa však obzeráte po kúskoch z výrazných, dramatických, zo symetricky opracovaných korál, buďte pripravení čosi zaplatiť. Výrobci týchto kúskov musia vyberať mnoho ladiacich, pekne sa k sebe hodiacich kúskov a opracovať ich symetricky do rovnakého tvaru. Čím väčšie komponenty sú, tým viac to bude na cene poznať. Avšak jantárová šnúra je symbolom nesmrteľnej klasiky a každá pravá dáma by sa mala týmto kúskom pýšiť. Je to nepochybne investícia na celý život.

Jantár s nádychom luxusu

Jantár je populárnou voľbou nielen medzi umeleckými či striebornými šperkami. Osadený do zlata či platiny a opracovaný do zaujímavých, komplikovaných ornamentov je súčasťou šperkov pre náročných. Krásne sa dá tiež kombinovať s inými drahými kameňmi a aj pokiaľ sa radi kúpete v luxuse, kocháte sa na drahých šperkoch vo vašej šperkovnici, teší vás nosiť mimoriadne atraktívne a luxusné kúsky či hľadáte šperk do zbierky, ktorý bude predmetom dedičstva ďalších generácií, jantár v kombinácii s drahým kovom vám určite bude mať čo povedať.

Uverejnené Vložiť komentár

5 rád, ako nakupovať jantárové šperky online

Jantárové šperky

Nákup šperku je malým sviatkom. Či už si ho kupujete pre seba alebo chcete potešiť niekoho blízkeho, chcete mať istotu, že kupujete klenot, ktorý prinesie skutočnú radosť. Aby ste sa vyhli sklamaniu, pred nákupom si overte niekoľko základných skutočností. Užitočné je zamerať sa na nasledujúce:

1. Nízka cena nie je vždy dobrá cena

Porovnávať ceny z rôznych obchodov je pri nákupe prirodzené. Zákazník má možnosť vyberať si z ponuky renomovaných klenotníkov s luxusnými produktami a špičkovými službami alebo z dostupných šperkov za prijateľné ceny. Nakupovať môžete v kamennej predajni či na internete, kde sú tiež rozdielne ceny. Rôzna úroveň služieb, spracovania šperkov, použitých materiálov či značka samotného predajcu – to sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú cenu konečného produktu. Ak však narazíte na výhodnú – až príliš výhodnú ponuku, zbystrite. Pravý jantár má svoju trhovú cenu, rovnako ako drahé kovy, do ktorých je osadený. Ak je cena šperku až podozrivo nízka, s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú použité materiály tým, za čo sa vydávajú.

2. Informujte sa o parametroch produktu

Pri nákupe šperku by ste mali poznať jeho základné parametre. Oboznámte sa ešte pred nákupom, aké faktory ovplyvňujú kvalitu, prevedenie a cenu šperku a podľa toho vyberajte. Popis produktu by mali obsahovať informácie o tom, z akého kovu či iných materiálov je vyrobený, charakteristiku osadeného kameňa – v tomto prípade jantáru s opisom jeho vlastností, ako napríklad farba, pôvod či spôsob spracovania. Dôležité je tiež informovať sa o ďalších použitých materiáloch, veľkosti šperku či spôsobe zapínania. To všetko môže vplývať na to, či sa vám bude šperk hodiť a dobre nosiť.

3. Chýbajú vám informácie? Pýtajte sa

Podrobné popisy produktov a verné fotografie patria k smozrejmosti pri nákupe v internetovom obchode. Nedostatočná charakteristika tovaru vám neuľahčí urobiť nákupné rozhodnutie. Ak vám o produkte chýbajú informácie, neváhajte si ich od predajcu vyžiadať. Rýchlosť a ochota pri odpovede na vašu otázku vám veľa napovie o serióznosti predajcu. 

4. Pozor na falošné inklúzie

Inklúzie v jantári sú vzácnym úkazom, ktorý robia tento šperkársky materiál výnimočným. Kúsky s inklúziami – skamenelými kúskami nerastov, rastlín či živočíchov – sa tešia výnimočnej vzácnosti a to sa odráža aj na ich cene. V súčasnosti je trendom zatavovať rôzne elementy do modernej živice, čo vytvára zaujímavé efekty, avšak ak sú tieto vydávané za pravý jantár s inklúziou, ide o podvod. Predovšetkým ak vám niekto ponúka jantár s mimoriadne reálnou inklúziou – celým kvetom či hmyzom – za veľmi dostupnú cenu, je to podvrh. 

5. Overte si ponákupný servis

Aj keď si podrobne preštudujete popis tovaru a dostupné fotografie, môže sa stať, že vám šperk jednoducho nesadne. Ešte pred nákupom je dobré sa oboznámiť s postupom, ako je možné šperk vymeniť alebo vrátiť a či vám tento spôsob vyhovuje. Nevyhovujúci šperk podľa možnosti čo najrýchlejšie a v pôvodnej forme a balení vráťte, riadiac sa inštrukciami predajcu.

Uverejnené Vložiť komentár

Najčastejšie otázky o jantárových šperkoch

Jantárové šperky

Ak by ste sa radi dozvedeli čo najviac o jantáre a jantárových šperkoch, pripravili sme pre vás sériu článkov, v ktorých sa dozviete tie najzaujímavejšie, ale i menej známe informácie. V tomto prehľade sme pre vás zostavili najčastejšie otázky, ktoré v súvislosti jantárovými šperkami dostávame a odpovede na ne.

Môže sa jantár zničiť?

Áno, jantár je prírodný materiál, ktorý sa môže poškodiť. Náchylný je predovšetkým na mechanické poškodenie, kontakt s chemikáliami či iné vplyvy prostredia. Jantár treba chrániť pred poškriabaním, poleptaním alebo zmatnením jeho povrchu. Nemal by prichádzať do kontaktu s kozmetikou, parfémami, chemikáliami alebo byť vystavený extrémnym teplotným podmienkam. 

Môže sa jantár namočiť?

Jantár môže prísť do kontaktu s vodou a namočiť sa. Ideálna forma čistenia jantáru je navlhčenou jemnou tkaninou. Treba sa však vyhnúť kontaktu s kozmetickými prostriedkami pri osobnej hygiene alebo rôznymi chemikáliami ako napríklad chlór pri kúpaní v bazénoch. Či môže byť jantárový šperk často a dlhodobo vystavovaný vlhkosti závisí aj od ostatných použitých materiáloch. Šperky z jantáru osadeného v zlate sú najodolnejšie, striebro môže začernať, no dá sa opäť vyčistiť, iné šperkárske zliatiny, bavlna a ďalšie materiály nižšej odolnosti sa môžu úplne poškodiť.

Môžem sa s jantárovými šperkami kúpať a sprchovať?

Kúpanie sa a sprchovanie s jantárovými šperkami sa neodporúča. Šperkom môžu uškodiť rôzne kozmetické a chemické látky. Poškodiť sa môže jantárový kúsok, ktorý pri kontakte s nimi môže nevhodne reagovať. Kovy alebo iné materiály využité pri tvorbe šperkov môžu zmeniť svoje charakteristiky. Pre dlhodobé uchovanie pekného vzhľadu špeku a jeho funkčných vlastností sa odporúča šperky pred sprchovaním a kúpaním zložiť.

Aká je najvzácnejšia farba jantáru?

Jantár sa najčastejšie vyskytuje v teplých odtieňoch od krémovej a žltej, cez medovú a koňakovú. Vzácny je zelený jantár, ktorý sa vyskytuje menej a zaujme svojimi zaujímavými tónmi. Za výnimočne zriedkavé sa považujú čierny a červený jantár, ako aj modrý jantár. Okrem farby vplývajú na hodnotu jantáru aj inklúzie. Sú to čiastočky, ktoré skameneli v jantáre a robia každý kúsok o čosi výnimočnejším. Čím zaujímavejšia a väčšia inklúzia, tým hodnotnejší kúsok. K najdrahším patria inklúzie celých častí rastlín alebo hmyzu.

Má jantár naozaj liečivé účinky?

Jantáru sa pripisuje množstvo vlastnostní – od rôznych liečivých účinkov až po ochranné a magické vlastnosti. Využitie kyseliny jantárovej v lekárstve je známym faktom. Využíval ju už Hippokrates, svoje miesto má napríklad aj v čínskej medicíne. Či však dokáže nosenie jantárových šperkov naozaj ochrániť pred rôznymi chorobami, bolesťami alebo odvrátiť moc čarodejníc, je otázkou osobného presvedčenia.

Ako dlho vydržia jantárové šperky pekné?

Na trvácnosť jantárového šperku vplýva to, sa opotrebuje samotný jantár, ako aj aké ostatné materiály boli využité pri zhotovení šperku. Vo všeobecnosti sú najtrvácnejšie jantárové šperky osadené v drahých kovoch, ktoré sú odolné času a dajú sa dobre udržiavať. Ak sa o jantár staráte, nevystavujete ho nevhodným podmienkam či mechanickým vplyvom, ktoré by ho poškodili, jantárové šperky sa stávajú súčasťou šperkovníc celých generácií.

Ako rozoznám pravý jantár od falzifikátov?

Jantárové šperky je vhodné nakupovať od overených a serióznych predajcov, ktorí obchodujú s certifikovanými dodávateľmi. Na napodobeninu vás najčastejšie upozorní jej príliš nízka cena. Pravosť jantáru môžete overiť aj viacerými testami či vizuálnou kontrolou. Tie si však vyžadujú istú skúsenosť a úroveň vedomostí o vlastnostiach jantáru.

Ako môžem jantárové šperky čistiť a leštiť?

Jantár je vhodné leštiť len navlhčenou jemnou tkaninou, ako je napríklad flanel. Jantárový kúsok je možné tiež preleštiť drobným množstvom olivového oleja. Pri leštení drahých kovov, v ktorých je jantár osadený, je vhodné zabrániť kontaktu leštiacej látky s jantárom, keďže by mohla nežiadúco zmeniť jeho vlastnosti.

Akú hodnotu majú jantárové šperky?

Na hodnotu šperku vplýva mnoho faktorov. V prvom rade je to hodnota samotného jantárového kúsku, ktorý môže byť pri bežných nugetoch od 1 eura za karát až po 200 eur za väčšie kúsky s netradičným sfarbením či so zaujímavými inklúziami. Dôležitým faktorom vplývajúcim na cenu je tiež kvalita šperkárskeho spracovania a druh použitého drahého kovu či iných drahých kameňov.

Ako vonia jantár?

Jantár má jemnú, no veľmi typickú vôňu. Pri nahriatí začne uvoľňovať jemný živicový závan, ktorý môže pôsobiť sýto a zemito.

Pomáhajú jantárové náhrdelníky deťom pri prerezávaní zúbkov?

Jantáru sa pripisujú rôzne vlastnosti, medzi inými napríklad protizápalové účinky a schopnosť uľaviť od bolesti. Je známou poverou, že jantárový náhrdelník by mal dieťaťu uľaviť pri prerezávaní prvých zúbkov. Rodičia by však mali zabezpečiť, aby náhrdelník dieťa neohrozoval, zabrániť jeho roztrhnutiu a prípadnému kontaktu dieťaťa s drobnými korálkami a zložiť dieťaťu náhrdelník pred spaním.

Sú vzácnejšie náhrdelníky zo symetrických alebo surových korálok?

Jantárové šperky sa zhotovujú v rôznych prevedeniach. Niekedy sa jantárové nugety ponechajú takmer nedotknuté, prebehne len základné opracovanie naleštením, inokedy sa tvar korálok decentne zjednotí, no každej sa ponechá jej jedinečný tvar. V iných prípadoch sa zase z jantáru vytvoria súmerné kabošony alebo korálky identickej formy, ktoré sa líšia len štruktúrou a hrou oditeňou jednotlivých kúskov. Nedá sa jednoznačne povedať, že by jedno alebo druhé spracovanie zvyšovalo hodnotu šperku. Ide o otázku preferencie nositeľky, vkusu a kvality spracovania. Klenoty vyzdvihujúce jedinečnosť prírodnej krásy jantáru sú rovnako hodnotné a obdivuhodné, ako kúsky nechávajúce vyniknúť šperkárskej zručnosti pri práci s týmto materiálom.

Uverejnené Vložiť komentár

Starostlivosť o jantárové šperky

Jantárové šperky

Ako sa správne starať o jantárové šperky, aby vám dlho vydržali ako nové? Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Zvyčajne je osadený do drahých kovov – striebra alebo zlata. Všetky tieto materiály majú svoje charakteristické vlastnosti, ktoré sa môžu nesprávnym používaním alebo pri vystavení nevhodným vplyvom zmeniť. Predtým, než začnete svoje šperky z nášho eshopu nosiť, odporúčame vám oboznámiť sa s nasledujúcimi zásadami používania jantárových šperkov a starostlivosti o ne. Dodržiavaním týchto zásad predídete neželanému poškodeniu či znehodnoteniu šperkov nevhodným zaobchádzaním a tiež predĺžite ich životnosť a pekný vzhľad.

Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Dodržiavaním vhodnej starostlivosti ochránite šperk pred poškodením a predĺžite jeho živnotnosť.

1. Jantár je citlivý materiál, preto si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Jantár je v porovnaní s inými materiálmi využívanými v šperkárstve pomerne mäkký. V prvom rade je teda dôležité chrániť jantár pred odrením a oškretím pri nosení, ktoré môžu poškodiť jeho povrch.

2. Jantárové šperky treba chrániť tiež pred mechanckým poškodením pôsobením tlaku, ťahu či iných vonkajších síl. Tieto môžu šperk zdeformovať alebo poškodiť.

3. Vo všeobecnosti sa odporúča odložiť šperky pred vykonávaním akejkoľvek práce, športu či inej fyzickej aktivity. Šperky by sa mohli poškodiť, poškriabať, zdeformovať alebo by im mohol uškodiť napríklad nadmerný kontakt s potom pri cvičení.

4. Šperky je potrebné odložiť aj pred sprchovaním a kúpaním sa, predovšetkým pri umývaní sa mydlovými prípravkami. Šperky tiež zložte pred plávaním v morskej vode či termálnych prameňoch, aj pred umývaním riadu.

5. Jantár môžu poškriabať aj ostatné šperky v šperkovnici. Najlepšie je uchovávať ho v samostatnom obale z jemnej tkaniny alebo zamatu alebo vo zvláštnej šperkovnici.

6. Jantár môžu poškodiť aj bežne dostupné chemikálie či alkohol. Chráňte svoje jantárové šperky pred stykom s akýmikoľvek takýmito látkami – chemickými prípravkami, čistiacimi prostriedkami a podobne.  Šperky tiež zložte pred používaním akéhokoľvek čistiaceho prípravku, napríklad pred umývaním riadu či ručným praním prádla.

7. Obozretní buďte aj pri použití kozmetiky. Kozmetické prípravky, ak prídu do priameho styku so šperkom, ho môžu poškodiť. Nenanášajte na seba krémy, oleje, či iné emulzie, keď máte na sebe šperky. Rovnako šperky chráňte pred priamym kontaktom s parfémom, toaletnou vodou alebo lakom na vlasy. Odprorúča sa najprv použiť kozmetické prípravky a až potom si dať šperky, nie naopak.

8. Na čistenie jantáru je vhodná len jemná tkanina nenapustená žiadnou chemikáliou. Akékoľvek leštidlá, čistidlá alebo mydlové prostriedky môžu jantár poškodiť alebo zničiť jeho lesk.

9. Na údržbu jantárových šperkov nikdy nepoužívajte mydlové ultrazvukové čističe.

10. Jantár môže ľahko zničiť aj vysoká teplota. Zabráňte kontaktu jantáru s vysokou teplotou (napríklad zapaľovač).

11. Šperky z jantáru osadené v striebre treba chrániť ich pred poškriabaním a začernaním. Striebro má tendenciu niekedy zoxidovať, predovšetkým ak sa dlhšie skladuje alebo je vystavené slnečnému žiareniu a iným vplyvom prostredia. Tento jav však nemá vplyv na vlastnosti či hodnotu šperku. Začernanie sa dá kedykoľvek odstrániť preleštením. Dávajte však pozor. Prípravky a handričky na leštenie striebra používajte len na strieborné časti, nikdy nie na jantár. Leštidlá na striebro by mohli jantár poškodiť. Ak si nie ste istí, radšej sa obráťte na vášho klenotníka, aby vám šperk vyčistil a preleštil profesionálne. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak jantár osadený v šperku.

12. Jantár v zlate si vyžaduje štandardnú starostlivosť o jantárové šperky. Zlato je stabilný kov a lepšie odoláva vplyvom prostredia, než napríklad striebro. Avšak rovnako platí, že sa môže poškriabať alebo stratiť lesk. Kov je možné doma preleštit hanričkou, avšak musíte zabrániť kontaktu leštiacich handričiek s jantárom. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak jantár osadený v šperku. Jantár osadený v zlate však treba chrániť rovnako, ako jantár osadený v iných kovoch. Ak potrebujete takýto šperk vyčistiť alebo preleštiť, obráťte sa na vášho klenotníka, ktorý sa o váš šperk postará profesionálne.

13. Iné použíté materiály v našich šperkoch – koža, bavlnené vlákna a podobne – patria medzi štandardné šperkárske materiály. Nie sú odolné voči zvýšeným vplyvom prostredia či fyzickému namáhaniu. Aj pri týchto šperkoch platí hore uvedené, predovšetkým že by ste ich mali zložiť, ak vykonávate prácu, šport alebo inú fyzickú aktivitu. Chráňte ich pred tlakom a ťahom, ktorý by ich mohol napríklad roztrhnúť. Šperky tiež zložte pred sprchovaním či kúpaním, čo platí špeciálne pre kúpanie sa v mori a v termálnych prameňoch. Zabráňte tiež priamemu kontaktu týchto materiálov s kozmetickými prípravkami či chemickými prípravkami.

Uverejnené Vložiť komentár

Ako si vybrať jantárový šperk

Šperky z jantáru

Zvažujete rozšíriť svoju zbierku o jantárový šperk alebo chcete jantárovými šperkami niekomu urobiť radosť? Nákupné rozhodnutie ovplyvní viacero kritérií, no najdôležitejšie je, aby šperk priniesol radosť. Aby ho majiteľa rada nosila a aby na tvári obdarovanej vykúzlil úsmev. Ak váhate, siahnite radšej po klasických kúskoch. Jantár v striebre v elegantnom prevedení je vždy stávkou na istotu a práve nestarnúce šperky rezistentné voči módnym vlnám sú tými, po ktorých siahame najčastejšie, pretože sa dobre kombinujú. Ak je naopak originalita tým, po čom túžite, prezrite si ponuku módnych šperkov s netradičným spracovaním a atraktívnymi, dizajnovými motívmi. Ak sa do jantárových šperkov zahľadníte, svoju šperkovnicu môžete postupne rozširovať ďalej. 

Starovekí Rimania verili, že nosením jantárových šperkov si zabezpečia večnú mladosť a krásu.

Aké ďalšie hodnotiace kritériá by ste mali zohľadniť pri kúpe jantáru? Prinášame vám prehľad základných parametrov, ktoré sa pri jantárových šperkov posudzujú a ovplyvňujú hodnotu a cenu šperku.

1. Farba jantáru

Príroda stvorila jantár vo veľkom množstve odtieňov – podľa niektorých zdrojov je ich až 300. V šperkárstve rozlišujeme niekoľko základných farieb jantáru. Medzi najbežnejšie a najznámejšie patria medová a koňaková keď sa povie jantár, mnohí si predstavia práve tieto teplé tóny. Poznáme však jantár aj číry, žltý a oranžový, či tmavšie verzie ako hnedý jantár, tmavý višňový a čierny. Vyhľadávaný je aj krémový jantár, ktorý pôsobí v šperkoch veľmi zaujímavo. Vzácnym druhom je zelený jantár, ktorý je predovšetkým v sýtom zelenom odtieni zriedkavejší, čo vplýva na jeho hodnotu. Atraktívnosť jantárových šperov zvyšuje, ak osadené kúsky jantáru prechádzajú z jedného oditeňu do druhého, prípadne ak sú šperky zdobené jantárovými elementami viacerých farieb. Práve skúsené oko šperkárov vie vyskladať z jednotlivých kúskov krásne ornamenty.

2. Spracovanie jantáru

Jantár sa šperkoch môže využívať v pôvodnom tvare – vo forme nugetiek. Tie často tvoria módne šperky a rôzne dizajnové kreácie. Jantár sa tiež spracúva leštením a brúsením. Niekedy šperkár prizná pôvodný tvar jantáru a len ho opracuje do približného želaného tvaru a naleští do vysokého lesku, inokedy sa jantár spracuje do hladkých, rovnomerných kúskov – najčastejšie do tvaru kabošonu či korálok rôznych druhov. Tvorcovia šperkov niekedy opracujú jantárové kúsky do tvaru kvetu či listu, prípadne srdiečka alebo motýľa, a tie osadia ako prívesok na retiazku alebo na náušnice. Ide  o umelecké poňatie v šperkárstve a je mimoriadne atraktívne, pretože z kúskov prírodného jantáru vznikajú malé, originálne reliéfne diela. Pre dosiahnutie väčšej sýtosti farieb sa jantár tiež v niektorých prípadoch nahrieva, čo však neznižuje jeho hodnotu. 

3. Čistota jantáru

Pri drahokamoch a polodrahokamoch sa posudzuje čistota kameňa ako významný prvok ovplyvňujúci cenu. Pri jantáre je to trochu inak, pretože práve drobné inklúzie – vnútorná štruktúra, bublinky, či iné nečistoty, ktoré sa do jantáru dostali pri procese jeho vzniku, vypovedajú o jeho pravosti a zvyšujú v šperkárstve jeho dekoratívnosť a atraktivitu. Sú to drobné fragmenty dávnej histórie zakliate na večný spánok, ktoré môžete v odleskoch jantáru pozorovať – môže ísť o rôzne úlomky a usadeniny, kúsky z kvetov a rastlín, či dokonca hmyz. Tieto nedokonalosti sú práve vysoko vyhľadávané a čím je inklúzia unikátnejšia a zaujímavejšia, tým je jantárový kúsok hodnotnejší.

4. Pravosť jantáru

Na trhu nájdete okrem pravého jantáru aj jeho napodobeniny. Ide o rôzne falzifikáty, ktoré sú vydávané za prírodný jantár. Vyrábané sú z mladej živice, tzv. kopálu, no najčastejšie z plastu alebo skla. Na prvý pohľad sú niekedy naozaj neodlíšiteľné, predovšetkým ak ide o kvalitné imitácie. Existuje však niekoľko testov, ktorými sa dá pravosť jantáru overiť. Najjednoduchší je test nahrievaním. Prírodná živica aj plast majú nižší bod tavenia, než prírodný jantár a pri zahriatí začnú  šíriť nepríjemný spálený zápach. Prírodný jantár naopak šíri pri nahriatí príjemnú borovicovú vôňu. Jantár môžete tiež otestovať alkoholom alebo acetónom, ktoré povrch imitátov narušia a rozleptajú. Pomerne jednoduché je však orientovať sa aj podľa zdroja jantáru a jeho ceny. Ak nakupujete jantár z čínskych webov alebo je jeho cena mimoriadne nízka, s určitosťou nejde o prírodný jantár. Seriózni predajcovia nakupujú svoje šperky výhradne od veľkodistribútorov, ktorí sú členmi Medzinárodnej asociácie jantáru, ktorá garantuje pravosť obchodovaných kusov.

5. Osadenie jantáru

V klasických šperkoch sa jantár osádza najčastejšie do striebra, pozláteného striebra alebo do zlata. Tieto kombinácie sú mimoriadne vyhľadávané a spojením magických, hrejivých jantárových tónov s chladnou krásou drahých kovov vznikajú nádherné, univerzálne nositeľné šperky, ktoré sa stanú súčasťou rodinnej šperkovnice. Zvolený druh kovu vplýva na cenu šperku a závisí tiež na osobnej preferencii. Milovníčky strieborných šperkov si prídu na svoje, pretože práve do striebra sa jantár osádza najčastejšie. Obľúbené sú však aj jantárové náhrdelníky z korálok, ktoré samé osebe predstavujú večnú klasiku a priam povinnú jazdu výbavy doplnkov každej dámy. Jantár sa tiež kombinuje s inými prírodnými materiálmi, ako je koža či rôzne bavlnené úplety a vznikajú šperky módne, štýlové a často veľmi originálne.

Uverejnené Vložiť komentár

Farby jantáru

Farby jantáru

Typická jantárová farba, ktorou je jantár povestný, je medovo-koňaková. Vedeli ste však, že jantár môže mať viac ako 300 farieb? Myslí sa tým takýto počet rôznych odtieňov, ktoré prechádzajú na farebnej škále od čisto priehľadného do rôznych mliečnych a žltkastých tónov, cez krémové a žlté farby, rôzne odtiene zelenej a potom širokú škálu typických medových a koňakových tónov. Farby jantáru následne prechádzajú do tmavých odtieňov, do hnedých a tmavohnedých farieb, až po úplne tmavé odtiene. Tie sa môžu javiť hnedé, avšak označujú sa zvyčajne pojmom čerešňové či višňové, pretože na svetle hrajú práve týmito farbami. Najtmavší je čierny jantár, ktorý je veľmi efektný a a napohľad skutočne úplne čierny – len pri pohľade do svetla v ňom zazriete červené a hnedé odlesky. Jantár sa vyskytuje aj v červenej, či dokonca v modrej farbe.

Jantár sa vyskytuje vo viac ako 300 prirodzených farebných odtieňoch.

Jednotlivé farebné odtiene jantáru vznikli pôvodným sfarbením živice a procesom oxidácie a fosilizácie, no pôsobili na ne aj iné vplyvy prostredia – voda, pôda, prípadne iné prírodné materiály, ktoré v živici uviazli a ovplyvnili proces vzniku jantáru.

Sfarbenie jantáru do veľkej miery definuje aj jeho cenu. Čím mimoriadnejší odtieň alebo vzácnejšia farba, tým jeho hodnota stúpa. Vysoko atraktívne sú tiež kúsky, ktoré nie sú len jednofarebné, no prechádzajú cez ne dva farebné stupne či viacero odtieňov.

Zelený jantár

Zelený jantár sa často využíva v šperkárstve a je podstatne vzácnejší, než typické hnedé či žlté jantárové odtiene. Zelený jantár sa vyskytuje zriedkavejšie a predovšetkým v sýtom, tmavom prevedení má podstatne vyššiu cenu, než bežné farby. Šperkári zelený jantár niekedy nahrievajú, aby zelená ešte viac vynikla, čo však neznižuje jeho hodnotu. Existujú aj svetlozelené farby jantáru a žltozelené odtiene, tie však nedosahujú jedinečnosť sýteho, tmavozeleného jantáru.

Zriedkavé sfarbenia jantáru

Ešte ojedinenlejšie sú modrý a červený jantár, pre ich nízku dostupnosť sa používajú v šperkárstve zriedka a zvyčajne ide o mimoriadne umelecké šperky s veľkou hodnotou. Modrý jantár sa môže javiť na pohľad až čierny, no pri správnom osadení do šperku a kombináciou s vhodným materiálom jeho farba vynikne. Červený jantár je naopak žiarivý, prenikavo červený a šperky z neho zaujmú na prvý pohľad.

Vyhľadávané sú aj číre jantárové kúsky, biely jantár, ako aj mliečne a krémové farby. Predovšetkým v šperkoch veľmi pekne vyniknú, avšak patria tiež k tým vzácnejším variantom. Z celkového množstva jantáru predstavuje biely jantár len 2 %.

Viacfarebný jantár

Medzi mimoriadne vyhľadávané a populárne šperky patria tie, v ktorých sa kombinuje jantár rôznych farieb. Môže ísť o kúsky, ktoré samé osebe obsahujú viacero odtieňov farebnej škály, alebo osadenie kombinácie jantárových elementov rôznych farieb. Zručné ruky šperkárov dokážu kombináciou rôznych tónov jantáru vyčariť hotové umelecké diela.

Najčastejšie farby jantáru

Ak nechceme pomenovať všetkých 300 odtieňov farebnej palety jantáru, pri definovaní jantárovej farby sa zaužívalo niekoľko najtypickejších farieb, v ktorých sa vyskytuje a využívajú sa pri výrobe jantárových šperkov. Sú to tieto farby:

číry jantár

krémový jantár

žltý jantár

medový jantár

koňakový jantár

višňový jantár

čierny jantár

K jednotlivým odtieňom sa jantár priaďuje podľa toho, ku ktorej sa na pohľad najviac približuje. Avšak jantár ako dielo prírody nemusí vždy jednoznačne zapadať do akejkoľvek schémy. Pri rôznom type a lome svetla sa jantárové kúsky môžu javiť odlišne a hrať rôznymi tónmi. Avšak práve to robí jantár výnimočným – malým umeleckým dielom prírody.

Uverejnené Vložiť komentár

Jantárové šperky

Jantárové náušnice v tvare motýľa

Imúnny voči trendom a výstrelkom, reprezentujúci nadčasový štýl, prezentujúci hrejivú krásu, ktorá lahodí oku aj pohladí na duši. Jantár si svoje miesto v šperkárstve zaslúži právom. Svojou prirodzenou krásou a originalitou dokáže inšpirovať aj fascinovať.

Prvé známky využitia prírodného jantáru pri tvorbe šperkov pochádzajú z roku 11 000 pred Kristom.

Jantár si svoje miesto v šperkárstve vydobyl už v dávnoveku. Šperkári po ňom s obľubou siahajú dodnes. Jeho prírodná krása, čarovné odtiene a vždy originálny tvar fascinujú šperkárov aj spokojné nositeľky. Jantárové šperky môžete nájsť v rôznych podobách – od jednoduchých prevedení až po skutočné skvosty. Populárne sú jantárové náušnice či jantárové náramky. Jantárové náhrdelníky patria tiež medzi vyhľadávané šperky –  ženskú krásu často podčiarkujú výrazné solitéry jantáru na retiazke či viacero drobných jantárových kúskov vyskladaných do ornamentu. V šperkovnici pravej dámy nesmie chýbať náhrdelník z veľkých jantárových korálok. S obľubou sa tiež nosia brošne či prívesky z rôznymi motívmi.

Jantárové šperky nájdete v rôznych štýloch. Môže ísť o surové nugetky v pôvodnom stave či vyleštené do vysokého lesku. Tieto sa zvyčajne navliekajú na strečové náramky alebo na náhrdelníky a vytvárajú spolu efektné zoskupenia, ideálne na voľnočasové nosenie. Jantár sa v šperkárstve tiež opracováva, najčastejšie do tvaru korálok a kabošon a ako polodrahokam sa osádza do drahých kovov. Jantár osadený v striebre je populárnou voľbou pre podčiarknutie elegancie a je veľmi vhodný na nosenie do práce ku kostýmom, ako aj na večernú návštevu divadla k šatám. Jantár v zlate patrí do skupiny elegantných a vysoko cenených šperkov, ktoré sprevádzajú svoju majiteľku výnimočnými okamihmi života.

Jantár patrí medzi polodrahokamy, no nie je drahým kameňom. Je to živica pravekých stromov, ktorá skamenela a vytvorila jedinečný prírodný materiál.

Ak chcete aj vy svoju šperkovnicu obohatiť o jantárový šperk a neviete si vybrať, ktorý by bol pre vás ten pravý, prečítajte si naše články o jantárových šperkoch. Pomôžu vám zorientovať sa v rôznych typoch a druhoch jantárových šperkov, prevedú vás rôznymi farbami a vlastnosťami jantáru a priblížia vám tiež starostlivosť o jantárové šperky.

Štýly jantárových šperkov

Pri jantárových šperkoch rozlišujeme podobne ako pri iných šperkoch luxusné šperky, klasické šperky a módne šperky. Jantár od nepamäti inšpiroval aj umelcov a tak tieto štýly dopĺňajú umelecké šperky z jantáru, ktoré sú malými umeleckými dielami stvárňujúcimi rôzne motívy vypracované z jantárových kúskov, prípadne doplnené inými materiálmi či polodrahokamami.

Šperky sú ako životopis. Úlomky spomienok, ktoré predstavujú kapitoly vášho života.

Luxusné jantárové šperky

Luxusné šperky z jantáru patria medzi výnimočné šperkárske diela. Jantár je osadený do žltého či bieleho zlata a nezriedka ho dopĺňajú iné drahokami, napríklad diamanty s briliantovým brusom. Tieto šperky patria do kategórie najvyššej triedy, čomu zodpovedá výnimočnosť a spracovanie jantárových kúskov, zvolené materiály, prevedenie a samozrejme aj cena.

Klasické jantárové šperky

Klasické jantárové šperky patria do kategórie elegantných šperkov a tešia sa veľkej popularite pre svoje veľmi pekné spracovanie, nadčasový dizajn a dostupnosť. Jantár je zvyčajne osadený v striebre, čo predstavuje cenovo výhodnejšiu alternatívu oproti iným drahým kovom. Striebro navyše s jantárom krásne kontrasuje a svojou strohosťou necháva vyniknúť teplým jantárovým tónom a štruktúre. Klasicé jantárové šperky sú univerzálne využiteľné a dobre kombinovateľné, práve preto sa stali najobľúbenejšou variantou. Vhodne dopĺňajú oblečenie na bežné nosenie a do práce, krásne podčiarkujú eleganciu ako doplnok ku kostýmu či k šatám a sú vhodné aj na slávnostné príležitosti. Jantár je zvyčajne opracovaný do tvaru kabošonov rôznych tvarov a ako samostatný kúsok či viacero kúskov vytvárajúcich spoločný ornament je potom osadený do striebra.

Samostatnou kapitolou patriacou medzi klasické jantárové šperky sú jantárové korálkové náhrdelníky. Tie sú povinnou súčasťou šperkovnice každej pravej dámy. Jantár obrúsený do okrúhlych, kvapkových či pozdĺžnych korálok vytvára efektný náhrdelník. Niekedy ostáva pri korálkach priznaný pôvodný tvar prírodného jantáru s opracovaním do podobnej veľkosti a naleštením. Najklasickejšou verziou sú však pravidelné, okrúhle korálky na náhrdelníku, ktorý je typicky v dĺžke okolo krku tak, aby lemoval okrúhly výstrih šiat, topu či blúzky. Dámy volia svoju obľúbenú farbu jantáru, no čím ďalej tým populárnejšie sú aj nádherdelníky kombinujúce jantár rôznych farieb. Modernou alternatívou je dlhý náhrdelník, ktorý sa zvyčajne skladá z menších jantárových korálok. Ten dámy rady nosia uvaiazný na uzol alebo ho využijú pri kratšom nosení ako viacradový náhrdelník.

Módne jantárové šperky

Pre milovníčky netradičných kúskov a pre nosenie na ležérne príležitosti sú mimoriadne vhodné módne jantárové šperky. Tie zvyčajne jantár kombinujú s inými prírodnými materiálmi, napríklad s tkaninou či kožou. Najčastejšie sa v nich využívajú jantárové úlomky v pôvodnom tvare, ako ich príroda stvorila. Efektnými kombináciami vytvárajú zaujímavé a originálne kúsky. Jantárové nugetky navlečené na strečovom náramku či na bavlnenej niti ako náhrdelník sú najtypickejšími predstaviteľmi tejto skupiny. Sú zároveň cenovo najdostupnejším variantom jantárových kúskov a dobrou alternatívou k bižutérii, pretože na rozdiel od bižutérnych komponentov v sebe uchovávajú hodnotu a vlastnosti prírodného materiálu. Najlepšie vyniknú k oblečeniu uvoľneného štýlu alebo pri rôznych originálnych kombináciách. Jantárové kúsky sa v módnych šperkoch spájajú aj do rôznych ornamentov a vzorov, vytvárajúc skutočne efektné brošne alebo prívesky. Často sú to pozoruhodné kúsky pútajúce pozornosť a podčiarkujúce štýl svojej nositeľky.

Uverejnené Vložiť komentár

Ako overiť pravosť jantáru

Jantárové náušnice

Pri nákupe jantárových šperkov mnohým napadne otázka, ako sa dá spoznať pravý jantár. Keď sa rozhodnete pre jantárový šperk, chcete mať predsa skutočný originál zodpovedajúcej hodnoty. Mnohí vyhľadávajú jantár pre liečivé účinky kyseliny jantárovej, ktorú napodobeniny pochopiteľne neobsahujú. 

Ako prvé je vhodné zvoliť nákup u serióznych predajcov, ktorí obchodujú s certifikovanými dodávateľmi a členmi asociácií. Azda netreba zdôrazňovať, že skôr ako na čo najnižšiu cenu treba pri nákupe posudzovať predovšetkým dôveryhodnosť a profesionalitu ponuky. Dlhodobo zmýšľajúci predajca by falzifikát do ponuky nikdy nezaradil.

Podvrh je niekedy možné odhaliť na prvý pohľad, najjednoduchšie sa identifikuje sklo či syntetický falzifikát, keďže majú úplne odlišné vlastnosti. Trochu ťažšie od jantáru odlíšite kopál, čo je tiež druh živice, avšak mladšieho ročníka. Na niektoré imitácie je potrebné školené oko, no zvyčajne stačí poznať základné vlastnosti jantáru, aby ste siahli po tom pravom. Pri identifikácii pravosti jantáru sa zamerajte na nasledujúce:

1. Jantár je nedokonalý

Pri vizuálnej kontrole jantáru si všimnete drobné nedokonalosti, ako napríklad drobné praskliny, bublinky, úlomky alebo elementy v jeho štruktúre. Každý jantárový nuget je tiež jedinečný – nenájdete dva úplne identického tvaru, farby a štruktúry. Ak je teda jantár až príliš dokonalý, príliš hladký, jednoliaty a kúsky sú farebne identické, môže ísť o iný materiál.

2. Jantár sa dá zohriať

Jantár má tendenciu byť teplejší, v porovnaní s inými materiálmi. Chyťte jantár do dlane a zacítite, že ide o iný pocit, než keby ste držali napríklad kúsok zo skla alebo syntetiky.

3. Jantár má typickú vôňu

Tento test funguje predovšetkým pri nahriatí jantáru. Ak jantár triete alebo nahrejete v dlaniach dostatočne dlho, mali by ste zacítiť jeho typickú arómu skamenelej živice ihličnatých stromov.

4. Jantár pocítite na koži

Jantárové nugetky majú príjemný, veľmi jemný a na dotyk mäkký povrch. Keď sa navzájom dotýkajú, príjemne ťukajú. Pocitovo je jantár hrejivý a hebký.

5. Jantár sa dá nabiť statickou elektrinou

Ak jantárový kúsok istý čas intenzívne triete o látku a následne ho priblížite k vlasom, pritiahne ich statická elektrina, ktorou sa jantár nabije.

6. Testy overenia pravosti

Existujú mnohé ďalšie testy, ako overiť pravosť jantáru. Pre bežného človeka sú však ťažko použiteľné. Vyžadujú totiž rozobratie šperku alebo by pri nich hrozí nenávratné poškodenie jantáru. Ide napríklad o ponorenie jantárového nugetu do slanej vody. Jantár v slanom roztoku pláva na hladine, touto metódou sa teda dá overiť pravosť samostatného jantárového nugetu. Pre svoju mäkkosť sa dá jantár poškriabať, preto sa pravosť jantáru skúša niekedy ihlou – tu však dochádza k poškodeniu jeho povrchu, čo sa pri šperkoch neodporúča, keďže by sa znehodnotili.

Uverejnené Vložiť komentár

10 zaujímavostí o jantáre

Šperky z baltického jantáru

Jantár fascinuje od nepamäti a okrem svojej krásy so sebou nesie aj mýtmi opradenú históriu a mnoho fascinujúcich faktov. Tu prinášame prehľad toho najzaujímavejšieho o jantáre, čo ste doteraz možno nevedeli:

1. Rimania platili za malé jantárové amulety omnoho vyššie sumy, než za pracovnú silu v podobe otrokov

2. V roku 79 pred Kristom popísal Plinius, ako talianky zo severných regiónov krajiny nosili jantárové korálky a náhrdelníky

3. Martin Luther nosil vo vrecku jantárový nuget, aby ho ochránil pred obličkovými kameňmi

4. V starovekej Číne pálili jantár počas rôznych slávností, aby si uctili hostí a ako symbol bohatstva hostiteľa

5. Mohammed bol presvedčený, že pravý veriaci by sa mal modliť s korálkami z jantáru

6. Hippocrates používal jantár proti viacerým neduhom, ako napríklad delirium tremens

7. Thales z Miletu objavil, že jantár je možné nabiť statickou elektrinou trením o tkaninu

8. Staroveké civilizácie verili v liečivé a omladzujúce účinky jantáru, ako aj schopnosť odvrátiť zlé sily

9. Pre svoju farbu, arómu a ozdobnosť sa jantár využíval ako ornamentálny prvok od praveku. Kúsky jantáru sa našli aj v egyptských hrobkách

10. Gréci nazávajú jantár Elektra alebo Electron, z čoho je odvodené aj slovo elektrina. 

Uverejnené Vložiť komentár

Čo sú inklúzie v jantáre

Inklúzie v jantáre

Pojmom inklúzie v jantáre sa označujú všetky elementy, ktoré sa nachádzajú vnútri jantárových kúskov. Pred procesom vzniku jantáru sa do živice vylúčenej ihličnanmi dostali prirodzene rôzne iné prírodné kúsky. Môže ísť o horninu, prach, rôzne úlomky dreva, kúsky rastlín a kvetov či dokonca hmyz a živočíchy. Živica ich zakonzervovala a pri procese fosilizácie skameneli spolu s ňou. Sú to svedkovia histórie spred miliónov rokov, ktorí sa ocitli v kúskoch jantáru a my ich môžeme obdivovať dodnes.

V živici, z ktorej sa neskôr vyvinul jantár, uviazlo množstvo živočíchov a zvyškov rastlín.

Jantár sa v tomto ohľade odlišuje od ostatných drahokamov a polodrahokamov. Čistota drahých kameňov dramaticky vplýva na ich cenu a čím je vyššia, tým ide o unikátnejší a drahší kus. Inklúzie  v drahých kovoch – rôzne praskliny, odreniny či iné nedostatky, teda znižujú hodnotu konkrétneho drahého kameňa. Pri jantáre je to presne naopak. Inklúzie v jantáre sú veľmi žiadané, sú mimoriadne vyhľadávané a zvyšujú jeho atraktivitu. Predovšetkým veľké, neporušené listy či jantárové kúsky s hmyzom sú vysoko cenené a majú veľkú hodnotu. Kúsky s celými rastlinami či malými zvieratami sú predovšetkým z pohľadu histórie mimoriadne zaujímavé a patria k muzeálnym kusom. Vedcom poslúžil jantár ako svedectvo pri skúmaní života na zemi pred miliónmi rokov, pretože zakonzervoval rôzne živočíchy a flóru, ktorá v ňom uviazla.

Pri jantárových šperkoch sa stretneme tiež s inklúziami v jantáre. Zvyčajne ide o malé bublinky, či drobné úlomky rôznych prírodných materiálov. Tieto zvyšujú atraktivitu šperku a robia jantárové šperky zaujímavými. Stáva sa tiež, že práve inklúzia definuje špecifický odtieň jantáru. Vďaka jedinečnej vnútornej štruktúre môže tiež v jantárovom kúsku vzniknúť zaujímavý lom svetla a čarovné odlesky. Na svete neexistujú dva identické kúsky jantáru. Ako prírodný materiál vznikal jantár pred miliónmi rokov a pôsobili naň rôzne vplyvy. Tie ovplyvnili jeho vnútornú štruktúru, farbu a tón. Každý kúsok jantáru je originál so svojimi jedinečnými vlastnosťami a fascinujúcou krásou.

Na trhu existujú aj šperky s falzifikovanými inklúziami – zatavenými do mladej živice. Ak sa vydávajú za pravý jantár a obsahujú celé rastliny či hmyz, treba zbystriť. Kusy jantáru s podobnými inklúziami by ako dielo prírody mali enormnú hodnotu, čo by sa odzrkadlilo aj na ich cene. Pokiaľ sú podozrivo cenovo dostupné, zrejme ide o viac či menej vydarené dielo človeka a nie o prírodný úkaz.