Uverejnené Vložiť komentár

Dar treba vedieť odovzdať aj prijať

Strieborné šperky s jantárom

Blíži sa obdobie bohaté na obdarovávanie. Azda nezaškodí oprášiť si niekoľko pravidiel spoločenskej etikety, ktoré s darovaním súvisia. Vnesú do vašich rodinných rituálov či vzťahov v práci noblesu a úroveň, vďaka ktorým si budete istí, že ste zvládli akúkoľvek situáciu v rámci spoločenských noriem. A či už sa ocitnete v role darcu alebo obdarovaného, budete vedieť, že ste urobili maximum preto, aby ste sa vy aj ostatné strany cítili čo najpríjemnejšie.

Ako odovzdať dar

Ak hľadáte darček pre svojich najbližších, pre kamarátov alebo kolegov v práci, vždy by ste mali mať na zreteli, že čo sa cení je investícia. Nie je to však len tá finančná, pri tých najlepších daroch je zrejmé, že ten, kto ich vyberal, investoval aj energiu a úsilie do toho vybrať pre príjemcu to najlepšie a najvhodnejšie. Popremýšľajte, aké má daná osoba koníčky, aké životné situácie práve rieši, čo má rada, čo vyhľadáva a preferuje. Či už ide o drobnosť alebo hodnotnejší dar, vždy sa počíta, ak má osobný nádych a darujúci si dal námahu napasovať ho priamo na potreby obdarovaného. Klasickými darmi, ktoré nemajú šancu sklamať, sú hodnotné predmety, ako napríklad kvalitné pero, šperk alebo hodnotná publikácia. Veľmi populárne je darovanie zážitkov – rôzne poukážky na večeru alebo lístky na koncert potešia niekedy viac ako materiálny dar. V rodinách nebýva výnimkou darovať si obálku s peniazmi, aby si obdarovaný vybral sám, čo sa mu najlepšie hodí prípadne si finančne trochu polepšil. Mimo rodinného kruhu však takýto druh daru nevolíme, siahame skôr po milých maličkostiach s osobným nádychom.

Keď už sme vybrali vhodný darček, celkový dojem vylepšíme pekným balením. Kvalitne zabalený darček v peknej darčekovej taške je potešením pre oko aj pre srdce a ešte znásobí celkovú radosť. Veľmi pekné je pribaliť k darčeku aj kartičku s venovaním a podpisom – ozvlášť vhodné je to v prípade, ak obdarovaný dostane pri danej príležitosti viac darov a my si chceme byť istí, že bude vedieť, ktorý je od koho.

Na čo určite nezabudneme, je odstrániť zo všetkých balení cenovky. Akýkoľvek pokus upozorniť na hodnotu vášho daru je nevkusný a len znižuje celkový zážitok obdarovaného. Ak je darom tovar, na ktorý sa môže vzťahovať záruka (elektronika, oblečenie), blok si uschováte a obdarovaného o tom informujte pre prípad, že by potreboval tovar reklamovať alebo vymeniť. 

Čomu sa pri daroch vyhýbame? Ak sa vám niečo nezdá vhodné, tak to vhodné isto nebude. Pri pochybnostiach radšej ešte popremýšľajte. Vyhýbajte sa tiež extravagantným či vtipným darom, vhodné sú len medzi kamarátmi alebo ak ste si istý, že obdarovaný podobné predmety vyslovene vyhľadáva. Firemné darčekové predmety s logom sú úplne nevhodné. Rovnako upustite od akýchkoľvek darov so skrytým posolstvom, ktoré by mohli priviesť ľudí do rozpakov. Ak venuje svokre knihu s návodmi, ako schudnúť, je hneď po nálade. A akokoľvek vhodné sa vám to zdá, skúste sa vyvarovať aj takzvaným praktickým darom. Ak venujete manželke žehličku či vysávač, akokoľvek luxusný model to môže byť, stále vám hrozí, že miesto nadšenia vyvoláte sklamanie. Na Vianoce či na narodeniny kúpte radšej parfém alebo drobný šperk a tou skvelou panvicou, o ktorej toľko rozprávala, ju prekvapte niekedy len tak. 

Všetko zvládnuté, prichádza na rad samotný akt obdarovania. Hoci sa nám zdá, že demonštrujeme obrovskú skromnosť a pokoru, niekedy svojím správaním seba aj svoj dar nechtiac znevážime. Skúste sa pri obdarovaní vyvarovať frázam typu: “Je to len taká drobnosť,” alebo “Ani neviem, či sa ti to vôbec bude páčiť.” Odprezentujte svoj dar otvorene a s emóciou, ktorá sa k nemu viaže: “Vybral som ti tento šperk, pretože sa mi veľmi páčil a verím, že sa k tebe bude veľmi dobre hodiť a urobí ti radosť.”

Ako dar prijať

Ak ste v roli obdarovaného, každému daru aj darujúcemu venujte náležitú pozornosť. Dar prijmite a poďakujte sa. Býva zvykom, že ak to situácia aspoň trochu dovoľuje, dar treba rovno aj rozbaliť a oceniť ho. Pohľad na to, ako ste sa potešili je pre darujúceho tou najlepšou odplatou za vynaložené úsilie. Ak chcete darujúceho zaručene uraziť, prehoďte niečo v zmysle, že “To ste nemuseli,” a založte dar pod stôl, kde ostane nepovšimnutý upadať do zabudnutia. Ak sa aj nepodarilo darujúcemu úplne trafiť do vášho vkusu, nemusíte hneď dávať okato najavo svoju nevôľu či demonštrovať sklamanie. Sú to situácie, ktorým sa nevyhneme a oceniť treba aspoň vynaloženú energiu a snahu. 

Čo však s nevhodnými darčekmi? V rámci rodiny či blízkych kamarátov je možné prejaviť citlivý náznak toho, že by ste dar radšej vymenili za niečo iné. Ak ide o oblečenie, ktoré vám nesadlo či šperk, ktorého veľkosť či farba vám nevyhovuje, môžete sa pokúsiť vymeniť ho v obchode, z ktorého pochádza, za niečo iné. Robte to však s citom, aby ste darujúceho neurazili. Vždy majte na zreteli, že rituál obdarovania je najmä o upevnení vzťahov a spoločných príjemných chvíľach, nie o tom, ako sa dostať k vytúženým veciam prostredníctvom iných ľudí. V rámci užších rodinných či kamarátskych kruhov sa medzičasom zaužívalo pýtať sa vopred, čo by obdarovaného mohlo potešiť, prípadne venovanie poukážok, aby si dotyčný vybral ten najvhodnejší dar sám. V takýchto prípadoch je potom nanajvýš vhodné takúto indíciu dodržať. Ak sa informujete, čo by dcéru potešilo na Vianoce a ona vám dá niekoľko tipov, držte sa ich. Prečo by ste sa inak vôbec obťažovali pýtať, keď aj tak chcete vybrať niečo iné. 

Ak ide o dary od osôb, ktorým svoju nízku mieru potešenia nemôžete prejaviť, hoci je to akokoľvek lákavé, skúste odolať pokušeniu použiť ich ako dar pre niekoho iného. Takéto niečo je vhodné len v prípade, že ste si na sto percent istý, že nikto, ale naozaj nikto nepríde na to, že ste darček zrecyklovali. V takýchto situáciách je vhodné aspoň zmeniť balenie, aby ste mali istotu, že niekde neostalo schované venovanie či vizitka, ktoré by vás odhalili. Ak sa vám stane, že sa vám nakopia napríklad pri životnom jubileu dary, o ktoré vonkoncom nestojíte, môžete napríklad zvážiť venovať tieto predmety na charitu, napríklad do dobročinných bazárov. Opäť to však musíte urobiť nanajvýš ostražito, aby sa to darujúci nikdy nedozvedeli. Asi nikto nechce zažiť trápnu situáciu, keď váš šéf nájde na bazáre inzerát s vázou, ktorú vám dal pri príležitosti vášho 20-ho výročia vo firme.

Uverejnené Vložiť komentár

Striebro a strieborné šperky

Jantárové náušnice Vznešená koňakové

Striebro (Argentum) je ušľachtilý kov veľmi populárny v šperkárstve. Patrí medzi drahé kovy a vyznačuje sa stabilitou a odolnosťou. Tento kov vďačí svojej popularite svojej krásnej, bielej a šedej farbe a tiež cenovej dostupnosti v porovnaní s inými drahými kovmi.

Podobne ako zlato, ani striebro sa nedá pre šperkárske účely použiť rýdze. Bolo by príliš mäkké, preto sa do neho pridávajú prímesy. Strieborné šperky sú vyrýbané zo striebra rýdzosti 925/1000. Toto sa nazýva mincové striebro alebo sterlingové striebro. Obsahuje 92,5 % striebra a zvyšok tvoria doplnkové kovy, zvyčajne zinok alebo meď, na zlepšenie jeho pevnosti, pružnosti a odolnosti. Čisté striebro sa označuje značkou 999, sterling striebro 925. Hoci sa teda pridaním iných kovov zníži rýdzosť, výrazne sa zlepšia jeho vlastnosti, a tak je práve sterling striebro prvou voľbou pri výrobe strieborných šperkov.

Striebro sa už dlho teší veľkej obľube, nielen nižšiu cenu v porovnaní so zlatom, ale aj krásnemu zjavu. V kombinácii s polodrahokami alebo jantárom dáva vyniknúť kráse týchto materiálov a šperky z neho sú elegantné a nadčasové. 

Starostlivosť o striebro

Striebro si vyžaduje v porovnaní s inými drahými kovmi zvýšenú starostlivosť. Má totiž sklony k oxidácii, čiže sčernaniu. Spôsobuje ju zvýšená vlhkosť, kontakt s pokožkou alebo slnečné žiarenie. Strieborné šperky dokonca oxidujú na niektorých ľuďoch viac, závisí to od reakcie konkrétnej pokožky alebo potu s týmto drahým kovom. Niekedy môže mierna patina dodať šperku atraktívnu dávku charakteru. Strieborné šperky v štýle vintage sa dokonca patinujú sírou pre dosiahnutie starožitného vzhľadu. Inokedy nie je začernanie žiadúce. Dobrou správou však je, že akékoľvek nedokonalosti v podobe škrabancov alebo začernania sa dajú veľmi jednoducho odstrániť. Roztoky na čistenie striebra či známe handričky na striebro kov pekne preleštia a vrátia mu lesklý a žiarivý vzhľad. Známe sú aj domáce recepty, ako vyčistiť strieborné šperky, ako kombinácia zubnej pasty a kefky. Pri akomkoľvek svojpomocnom postupe však dajte pozor, aby ste pri čistení kovu nepoškodili polodrahokamy, ktoré sú v šperkoch osadené. Perly, jantár či koraly sú na kontakt s chemikáliami či mechanické poškodenie veľmi citlivé. Ak chcete, aby sa váš šperk ligotal a bol ako nový, môžete sa tiež obrátiť na vášho klenotníka, ktorý vám šperky profesionálne vyčistí a bude dbať na to, aby sa nič nepoškodilo.

Strieborné šperky je vhodné odkladať vždy, keď im hrozí vystavenie nepriaznivým vplyvom. Ak sa chystáte sprchovať, používať kozmetické prípravky, cvičiť či zaplávať si v bazéne s chlórovanou vodou, je lepšie šperky zo striebra odložiť. Na skladovanie strieborných šperkov je ideálna uzatvárateľná šperkovnica s mäkkou výstelkou, napríklad zo zamatu alebo saténu, aby sa predišlo poškriabaniu kovu. 

Ródiovanie strieborných šperkov

Ródiovanie strieborných šperkov je technologický postup, pri ktorom sa na striebro nanáša vrstva ródia. Je to dodatočná povrchová úprava šperkov, ktorá dodatočne zvyšuje ich kvalitu, predovšetkým lesk a odolnosť. Ródium je drahý kov zo skupiny platinových prvkov, vyznačujúci sa vysokou odolnosťou voči vonkajším vplyvom. Strieborné šperky ošetrené ródiom sú svojimi vlastnosťami podobné šperkom z bieleho zlata, takáto úprava ich doslova rozžiari a vybieli. Hoci ródium striebro chráni, neznamená to, že sú odolné voči surovému zaobchádzaniu. Najviac im škodia mechanické vplyvy. Vrstva ródia sa navyše môže zošúchať, takže je vhodné ju po nejakom čase obnoviť. Ródium je tiež veľmi drahý kov. Cena za gram mnohonásobne prevyšuje nielen cenu striebra, ale aj zlata či platiny. Hoci sa na pokovovanie šperkov využíva iba tenká vrstva, aj tento faktor prispieva k zvýšenej cene, ktorú musí zákazník pre vyššiu odolnosť svojho šperku zaplatiť.

Uverejnené Vložiť komentár

Šperky a etiketa

Etiketa nosenia šperkov

Šperky sú od nepamäti sprievodcami žien aj mužov. Nielen ako ozdoba, sú tiež prejavom postavenia, prestíže, osobnosti aj vkusu. Viete, ako nosiť a kombinovať šperky tak, aby ste rafinovane zdôraznili svoj šarm a cit pre detail a znalosť toho, čo sa pri akej príležitostí patrí?

Čo na bežný deň a do práce

Dámske šperky by mali prezentovať osobnosti dámy a hodiť sa k outfitu aj spoločenskej príležitosti. Prvým zlatým pravidlom je, že menej je viac. Platí to pre množstvo šperkov, ktoré na seba naraz zavesíte, ako aj na samotné vyhotovenie jednotlivých kúskov. Druhou zásadou je, že by ste vďaka svojim šperkom docieliť celkový uhladený a zladený dojem. To sa vám podarí najmä ak siahnete po hodnotných a decentných šperkoch skôr než po okázalých kúskoch otáznej kvality. Čomu by ste sa mali za každých okolností vyhnúť je na prvý pohľad lacná, príliš trblietavá či inak výrazná bižutéria z na pohľad lacných materiálov. Neznamená to, že sa musíte kvôli tomu zruinovať, hodnotné materiály nemusia stáť celý majetok. Obzerajte sa napríklad po strieborných šperkoch, doplnených pravým kameňom, perleťou či jantárom. Cenovo dostupné sú aj minimalistické zlaté šperky nižšej gramáže. Jemná retiazka a drobné náušnice uchovávajúce si svoju hodnotu naveky vám poslúžia určite lepšie, než desiatky jarmočných náušníc. Výnimkou je dizajnérska bižutéria, ktorá sa nosí na slávnostné príležitosti a býva zvyčajne pozlátená či postriebrená.

Šperky na bežný deň by mali byť v prvom rade decentné. Dobrou voľbou sú minimalistické šperky alebo rafinovane riešené elegantné šperky. Na každej ruke vám stačí maximálne jeden prsteň. Vydaté dámy nosia obrúčku, prípadne si k nej na prstenník ľavej ruky dajú aj snubný prsteň. Takáto kombinácia je povolená a veľmi obľúbená. Do dámskych uší patria za každých okolností náušnice. Preferujeme decentné napichovačky alebo jemné visiace náušnice. Takáto kombinácia doplnená peknými hodinkami bohate postačuje. Ak chcete svoj vzhľad ešte podčiarknuť, môžete siahnuť po elegantnom náhrdelníku, či klasickej, jemnej kombinácii retiazky a prívesku. Na výnimočnejšie príležitosti zase môžete siahnuť po elegantnom náramku. 

Ak sa od vás v práci očakáva dodržiavanie business dress code, musíte svoje šperky rafinovane kombinovať so svojim oblečením. Ku kostýmom a biznis šatám sa dobre uplatnia sety náušníc a retiazky s príveskom. Vo výstrihoch sa zase budú pekne vynímať šnúrové náhrdelníky, ktoré môžete doplniť ladiacim náramkom. Rozlišujte, či vás čaká bežný kancelársky deň, dôležité stretnutie, vystúpenie pred publikom či večerný program s kolegami. Na všedné príležitosti volíme triezvejšie, jednoduchšie šperky. Vášmu zjavu a sebavedomiu vo chvíľach, keď ste v centre pozornosti, zase dobre poslúžia výraznejšie kúsky. Vezmite si však len jeden dominantný doplnok, napríklad šnúrový náhrdelník či výraznejšie náušnice a ostatné doplnky mu podriaďte. Čomu sa úplne vyhýbame sú výstredné a extravagantné šperky. Platí tiež pravidlo, že čím pokročilejšia hodina dňa, tým by mali byť vaše šperky drahšie. 

Čas žiariť

Ak sa chystáte na premiéru divadla či na ples, vyťahujete zo šperkovnice tie najhodnotnejšie kúsky. Drahé kovy a drahokamy sú v popredí záujmu. Do dekoltov sa nosia výrazné náhrdelníky. Bez náhrdelníka vo výstrihu by ste do spoločnosti išli skoro ako nahá. Zo zápästí odkladáme hodinky a dávame si  krásne, masívne náramky. Populárne sú napríklad šnúrové náramky či napríklad tenisové náramky. To sú tenké, pružné náramky, v ktorých sú po celej dĺžke osadené drahé kamene. V poslednej dobe vystúpili do popredia náušnice. Lustrové náušnice či iné dominantné visiace modely sa výnimočne dobre vynímajú najmä pri atraktívnych výčesoch. Populárne sú tiež koktejlové prstene. To sú veľké prstene zdobené drahými kameňmi, ktorými sú stvárnené malé, žiarivé umelecké diela. Vždy však musíte myslieť na vás celkový look. Ak máte extravagantný model šiat či róby môže sa stať, že by boli výrazné šperk už príliš.  

Najčastejšie mýty o nosení šperkov

Kombinovať rôzne farby kovov je faux pas

Toto pravidlo medzičasom už neplatí. Hoci ak chcete hrať na istotu, dobrou voľbou je vybrať si jednu farbu kovu a pri tej ostať. No ak dokážete umne a rafinovane nakombinovať aj striebro a žlté zlato či napríklad biele zlato s ružovým, vyšvihnete sa na popredné priečky štýlovosti. Navyše, ak by ste sa rozhodli dodržiavať pravidlo jednej farby kovu, museli by ste zo svojho hľadáčika vypustiť paletu krásnych šperkov, ktoré v sebe spájajú viaceré farby zlata, a to by bola predsa veľká škoda. Čo by ste však nemali kombinovať za žiadnych okolností sú drahé kovy a drahé kamene s bižutériou nižšej kvality.

Diamanty sú len na večerné príležitosti

Tento zvyk platil v minulosti a dodávalo sa k nemu, že sú navyše len pre vydaté ženy. Dnes si už hlavu z nosenia diamantov cez deň nerobíme. Naopak, ak váš prsteň zdobí diamant, pokojne ho vystavte svetu a ak ste hrdou majiteľkou jemných diamantových náušníc, tieto sú dokonalým doplnkom na akúkoľvek príležitosť.

Kamene na vašich šperkoch musia mať rovnakú farbu

Ak siahnete po kolekcii s modrým akvamarínom alebo po sete s koňakovým jantárom, máte zaručene pekný a ladný doplnok, ktorý vás pri komponovaní vášho outfitu nepotrápi. No prečo by sme si mali brániť v nosení všetkých tých krásnych šperkov, ktoré dômyselne prepájajú rôzne farby drahých kovov či napríklad rôznych farieb jantáru do nádherných, harmonických kreácií? Bola by škoda nevyužiť pri obliekaní sa a šperkoch fantáziu a hravosť. Ladiaca kombinácia farieb stojí na rovnakej úrovni, ako jednofarebné kreácie.

Na retiazku patrí iba jeden prívesok

Ďalší prežitok, od ktorého sa vám oplatí upustiť. Premyslená kombinácia niekoľkých príveskov či viacero tenkých retiazok s príveskami sú aktuálne mimoriadne trendy a dá sa nimi vypovedať celý príbeh vašej individuality a originálneho štýlu.

Uverejnené Vložiť komentár

Ako upratať šperky pomocou metódy KonMari

Ako upratať šperky pomocou metódy KonMari

Metóda KonMari priniesla revolúciu do upratovania. Nežná a sympatická Japonka Marie Kondo vyvíja postupy pre zjednodušenie a lepšiu organizáciu domácnosti a jej tipy rozhodne stoja za to. Jej filozofiou je, že by sme sa mali obklopovať vecami, ktoré nám robia radosť. Tých, ktoré nás netešia, by sme sa mali rýchlo zbaviť. Metóda upratovania KonMari čerpá čiastočne zo šintoizmu a cieľom je dosiahnuť harmonické a usporiadané bývanie.

Marie Kondo bola posadnutá upratovaním a organizovaním domácnosti odmalička. Inšpirovala ju jej babička, ktorá bola sama veľmi zorganizovaná a viedla ju k poriadku a minimalizmu. Marie venovala mnoho času vyvíjaním rôznych techník a postupov, aby dosiahla do najefektívnejšie poupratovanie a zorganizovanie vecí v domácnosti. Napokon si na tom postavila aj kariéru. Jej knihy sú celosvetovými bestsellermi a jej seriál na Netflixe zožal veľký ohlas. Marie tiež dáva svojim klientom súkromné lekcie upratovania v domácnostiach.

V čom spočíva metóda KonMari

Proces upratovania podľa KonMari je ucelená metóda viacerých postupov. Marie Kondo ich zosumarizovala do viacerých kníh a videí. V skratke ide o to rozhodnúť sa, čo si chceme ponechať a čoho sa chceme zbaviť a následne odložiť ponechané veci. Stratégia upratovania sa riadi niekoľkými základnými pravidlami:

1. Zaviažte sa poupratovať si

Marie chce, aby ste sa zaviazali pre Kon Mari metódu. Priviesť proces upratovania je náročné a pre dosiahnutie vytúžené cieľa je potrebné odhodlanie.

2. Upratať treba všetko naraz

Upratovanie po kúskoch nefunguje. Ak chcete zažiť sladkú odmenu v podobe uprataného, zorganizovaného domova, musíte sa ponoriť do upratovania a dotiahnuť ho do konca.

3. Predstavte si svoj ideálny život

Prínosom metódy KonMari je nielen uprataný a zorganizovaný domov. Podľa KonMari vám upratovanie ovplyvní aj iné aspekty vášho života, vašej práce, rodiny a vzťahov. Ak si budete vizualizovať, aký život chcete žiť, po odstránení neporiadku sa môžete na tento cieľ lepšie sústrediť.

4. Upratujte podľa kategórií, nie podľa miesta

KonMari vedie ľudí upratovať nie podľa jednotlivých miestností v domácnosti, no podľa kategórií. Miesto upratovania spálne sa teda zameriate napríklad na upratovanie kozmetiky. Tento postup vám umožní lepšie sa sústrediť na veci, ktoré vlastníte a ktoré potrebujete. Lepšie ich tak pretriedite a zorganizujete v rámci jednotlivých miestností tak, aby ste mali všade to, čo potrebujete.

5. Najprv vyhadzujte

Veci z jednej kategórie je potrebné uložiť na jedno miesto a roztriediť. Podľa toho, čo potrebujete a čo vám robí radosť sa rozhodnete, ktoré predmety si ponecháte a ktoré vyhodíte. Neváhajte zbaviť sa všetkého, čo sa vám povaľuje po domácnosti a roky ste to nepoužili. Obklopovať by vás mali iba veci, ktoré naozaj využívate a ktorých používanie vás teší. Vyhodením nepotrebného tak získate potrebný priestor, ľahšie sa vám budú organizovať iné veci a domácnosť bude pôsobiť upravenejšie a vzdušnejšie. 

6. Dodržte správne poradie

Marie vyvinula špecifický postup, aby sa vám ľahšie zbavovalo nepotrebných vecí. Začínate teda od tých, ktorých sa vzdáte jednoduchšie a predmety so sentimentálnou hodnotou prichádzajú nakoniec. Správne poradie upratovania je najprv oblečenie, knihy, papiere, potom rôzne iné predmety a napokon predmety, ktoré pre vás majú emocionálnu hodnotu. Práve kategória oblečenia je to, podľa čoho mnohí KonMarie poznajú. Predstavuje totiž pomerne originálny spôsob, ako oblečenie skladať a ukladať do skríň a zásuviek. Výsledkom sú skutočne pozoruhodne zorganizované a prehľadne zostavené šatníky, v ktorých máte prehľad o všetkých kúskoch oblečenia, ktoré vlastníte. Už sa vám nič nezatúla a nebude niečo nekonečne hľadať. Za zmienku stojí aj metóda upratovania papierov, pri ktorých platí pravidlo: všetko vyhodiť. Samozrejme okrem úradných dokumentov a dokladov, ktoré si treba odložiť do vyčlenených šanónov na určené miesto. Všetky ďalšie kategórie a následne kategória komodo – čiže všetky ostatné drobné predmety, ktoré sa v domácnosti nachádzajú, majú tiež svoju systematiku upratovania s dôrazom na pretriedenie a minimalizmus. Posledná kategória sú sentimentálne predmety, sem môžeme zaradiť aj šperky. Tie prichádzajú až na záver, pretože aby ste boli schopní sa s niektorými kúskami rozlúčiť, musíte nabrať skúsenosti a dozrieť.

Ako upratať šperky metódou KonMari

Zjednodušeniu a sprehľadneniu vašich vecí podlieha aj vaša šperkovnica. Podobne ako na ostatné predmety, aj na šperky sa vzťahuje fakt, že by ste si mali ponechať len tie, ktoré skutočne využijete a po ktorých siahate s radosťou. Tu je praktický návod, ako svoje šperky efektívne zorganizovať:

  1. Dajte všetky svoje šperky spolu na jedno miesto. Niekedy sa nám stáva, že máme šperky poroznášané po rôznych kútoch domácnosti. Niektoré sú v šperkovnici, iné na poličke pri posteli a ďalšie odložené v kúpeľni, kde sme ich pred sprchovaním sa odložili. Pozbierajte všetko, čo vlastníte a uložte šperky na jednu kopu. Je načase triediť.
  2. Ako prvé vytrieďte šperky, ktoré sú nepoužiteľné, zničené či poškodené. Ak nemáte záujem tieto predmety zachrániť alebo to nie je možné, pokojne sa ich zbavte. Nezabudnite však uchovať si hodnotné materiály. Drahé kovy môžete u zlatníka vymeniť za nový šperk a drahé kamene osadené v šperkoch si môžete nechať vybrať a znovu osadiť. Šperky, ktoré sa dajú opraviť a chcete ich ďalej nosiť, zaneste do opravy a nechajte im vdýchnuť nový život. 
  3. Roztrieďte šperky podľa kategórií. Môžete ich rozdeliť podľa druhu, teda náušnice, prívesky, náhrdelníky, náramky a tak ďalej. Môžete si však nájsť aj iný systém, napríklad šperky na bežné nosenie, extravagantné kúsky a podobne. 
  4. Šperky, ktoré sa rozhodnete si ponechať, vezmite jeden po druhom do ruky a zhodnoťte, či ho naozaj využijete a či vás teší predstava, že ho budete nosiť. Tie, ktoré neprejdú sitom, môžete ďalej darovať alebo predať. 
  5. Šperky, ktoré ste sa rozhodli si ponechať, zorganizujte a prehľadne a bezpečne uložte. A teraz sa môžete tešiť na ich veselé kombinovanie a príjemné nosenie. 

Čo so šperkami, ktoré už nenosíte a nemôžete sa ich vzdať

Niektoré kúsky sú ťažký oriešok. Sú to sentimentálne predmety, ktoré ste zdedili či dostali do daru a je veľmi ťažké len tak ich vyhodiť. Marie Kondo hlása, že súčasťou zbavovania sa nepotrebného je aj vďačnosť a pokora. Kúskom, ktoré vám už neprinášajú radosť aj pridanú hodnotu do života, by ste mali vzdať hold, oceniť ich moment a nechať ich ísť. Môžete nimi napríklad urobiť radosť niekomu, kto ich ocení. Alebo ich predajte a zaobstarajte si na výmenu kúsok, ktorý vás poteší a budete ho s radosťou nosiť. 

Ako prakticky a efektne skladovať šperky

Pri ukladaní šperkov by ste mali mať na zreteli dve veci – prehľadnosť a ochranu šperkov. Uloženie šperkov by vám malo poskytovať dostatočný prehľad, aby ste pred odchodom z domu ráno do práce či pri prípravách na slávnostnú udalosť mohli bez problémov zhliadnuť celú svoju kolekciu a vybrať si, čo sa vám bude hodiť. Druhým aspektom je, že šperky sú delikátne a pri skladovaní treba zabezpečiť, aby sa nepoškodili. Zauzlené retiazky a pomotané náramky je to posledné, čo potrebujete. Okrem toho sa šperky pri nesprávnom zaobchádzaní môžu poškodiť a znehodnotiť. Prinášame vám niekoľko tipov, ako svoje šperky pekne a

  1. Šperkovnica

Tradičným a asi najlepším riešením pre drahé šperky je klasická šperkovnica. Vnútro býva vypolstrované zamatom alebo iným jemným materiálom, aby sa šperky neošúchali a nepoškriabali a dostatočné množstvo priehradok rôznych veľkostí poskytne priestor pre prehľadné a praktické zorganizovanie vašich klenotov. Ak chcete svoje šperky skutočne bezpečne a prehľadne skladovať, investícia do kvalitnej šperkovnice je určite dobrým riešením.

  1. Stojany a úložné systémy

Ak máte rady kreatívnejšie riešenia, siahnite napríklad po stojanoch. Existuje množstvo efektných stojanov, na ktoré navešiate celú svoju zbierku a budete ju mať stále na očiach. Siahnuť môžete aj po rôznych krabičkách či miskách, do ktorých poukladáte svoje obľúbené kúsky. Dbajte však na to, aby materiál šperky náhodou nepoškodil.

  1. Vlastnoručne vyrobené závesy na šperky

Internet je nekonečná studnica nápadov. Ak si vyhľadáte kreatívne riešenia na organizáciu šperkov, získate množstvo zaujímavých inšpirácií. Vešiaky, gombíky, rámy obrazov či skrátka klinčeky nabité do steny či do dverí šatníka – to všetko vám pomôže vyčariť efektné úložné systémy pre vaše šperky. Pri konštruovaní kreatívnych riešení však dávajte pozor, aby boli šperky dostatočne chránené pred vlhkosťou, priamym slnečným žiarením a inými vplyvmi, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť vzácne materiály.

  1. Šperky ako dekorácia

Šperky môžu zdobiť nielen vás, ale aj váš domov. Vystavte si svoje obľúbené klenoty a vyčarujte tak atraktívne domáce dekorácie. Náušnice či náramky naštylizované na etažéroch, na porcelánových miskách či mramorových tabletoch budú veľmi efektným doplnkom výzdoby vášho domova. A pohľadom na svoje klenoty sa tak potešíte aj v momentoch, keď ich nemáte na sebe. 

5. Samostatná zásuvka na šperky

Vyčleňte šperkom samostatnú zásuvku. Ak si do nej poukladáte šperkárske tablety, organizéry alebo hoci aj len misky, vznikne vám zrazu šperkovnica zabudovaná do vášho nábytku. Veľmi originálne a praktické riešenie, najmä ak máte viacero kúskov, ktoré chcete bezpečne skladovať na jednom mieste.

Uverejnené Vložiť komentár

Ako si vybudovať kvalitnú kolekciu (nielen) jantárových šperkov

Ako si vybudovať kvalitnú kolekciu šperkov

Šperkovnica plná atraktívnych kúskov je výsadou každej modernej ženy a dámy, ktorá si potrpí na kvalitu a vycibrený štýl. Poviete si, že šperkovnica nabitá luxusnými klenotmi je len pre majetných, no nemusí to tak byť. Koľkým z nás sa šperky povaľujú, že ani nevieme, kde ich máme. Postrácali sme ich či pomíňali peniaze za nezmysly, ktoré vôbec nenosíme. Ak sa chcete pýšiť zbierkou, ktorú aj naozaj vynosíte, stačí si stanoviť niekoľko priorít. Ak sa na ne zameriate, môžete si rokmi vybudovať solídnu, obdivuhodnú kolekciu trblietavých doplnkov, ktoré budete s láskou nosiť. 

Kolekcia šperkov nemusí hneď evokovať diamanty a zafíry ako na korunovačných klenotoch kráľovnej. Vaša šperkovnica je niečo, čo odráža vašu osobnosť a váš životný príbeh. Obsahuje kúsky, ktoré sú vám blízke, páčia sa vám a rady ich nosíte. V čom inom ako v šperkov sa zrkadlia najkrajšie momenty vášho života. Každý z nich rozpráva svoj vlastný príbeh o tom, ako ste si chceli urobiť radosť, odmeniť sa, pripomína vám zaujímavú cestu či výlet alebo dar od výnimočného človeka. Práve vďaka šperkom môžeme emócie z mimoriadnych životných chvíľ nosiť stále pri sebe.

Ako začať s budovaním kolekcie šperkov

Čím by ste mali začať pri budovaní kolekcie šperkov? Na úvod zakúpením dobrej šperkovnice. Mala by byť dostatočne veľká s množstvom priehradiek rôznych veľkostí, aby sa vám v nej dobre a uchovávali ukladali šperky tak, aby sa navzájom nedotýkali. Vnútro by malo byť z mäkkej výstelky, zamatované alebo saténové, aby v nej boli šperky chránené pred ošúchaním či oškretím. Keď do nej vložíte všetky svoje šperky, ktoré máte po rôznych zásuvkách a krabičkách, možno budete sama prekvapená, koľko toho už v skutočnosti máte. Od sentimentálnych kúskov, ktoré ste zdedili alebo dostali ešte ako dieťa až po dary a šperky, ktoré ste si zaobstarali pre radosť. 

Kvalitná šperkovnica nie je len výsadou bohatých paničiek. Vaša kolekcia odzrkadľuje nielen vaše možnosti, ale aj vašu osobnosť a jedinečný štýl.

A aké šperky by mala obsahovať šperkovnica, aby bola naozaj funkčná a aby ste mali vhodný šperk na každú príležitosť? Na to neexistuje univerzálna odpoveď, keďže vaše šperky by mali predovšetkým vyjadrovať váš vkus a životný štýl. Sprevádzajú vás na každom kroku, dopĺňajú vaše outfity a dotvárajú váš celkový zjav, podčiarkujú vašu krásu. Niekoľko stabilných pilierov, na ktorých sa dá vystavať kvalitná kolekcia, však existuje. Premyslite si predovšetkým príležitosti, na ktoré potrebujete šperky nosiť a podľa toho postupujte.

Klasické šperky na bežné nosenie

Rozprávame sa o šperkoch, ktoré sú nevtieravé a nerušia, no pekne a decentne doplnia váš upravený vzhľad. Ide predovšetkým o napichovačky, najčastejšie drobné, kôstkové náušnice. Tých by ste mali mať niekoľko, pretože s nimi vykryjete väčšinu dní. Niektoré dámy rady siahnu po napichovačkách s hojdajúcim sa prívesom či visiacich náušniciach. Tie by však nemali byť príliš výrazné. Vyhľadávajte jemné, rafinovane riešené kúsky, ktoré zvýraznia vašu ženskosť a zmysel pre detail. Ak nosíte retiazky, určite siahnite po príveskoch, ktoré sa budú hodiť k vašej kolekcii náušníc. Na škodu nie je ani zaujímavý, no nie príliš dominantný náhrdelník. Potom prichádzajú na rad prstene. Okrem obrúčky a zásnubného prsteňa, ktoré nosia dámy často spolu na prstenníku ľavej ruky, sa vám isto hodí niekoľko jednoduchých a praktických prsteňov. Ideálne sú jednoduché prstene s rôznymi vzormi z drahých kovov alebo prstene s decentnými očkami z drahokamov. Ak do práce nosíte kostým či elegantné topy, bude sa vám tiež hodiť šnúra z jantárových korálok. Vhodná dĺžka je tak akurát okolo výstrihu a korálky zvoľte skôr menšie či strednej veľkosti. Takýto náhrdelník vám razom dodá v kombinácii s guličkovými napichovacími náušnicami výnimočné momentum a vynesie vás na vrchol biznisového štýlu. 

Výnimočné šperky na slávnostné príležitosti

Každá žena potrebuje šperky, ktoré si oblečie v slávnostných momentoch. V prvom rade sú to výrazné náušnice. Či už k výčesom alebo slávnostnému účesu, k šatám aj luxusnému topu. Výraznými náušnicami vyjadrujete, že ste pripravená do spoločnosti. Druhou povinnou jazdou pri výraznejších outfitoch je náhrdelník. Či už siahnete po náhrdelníku so zaujímavo dizajnovanými kabošonmi alebo po šnúre z väčších, výrazných korál, takýto šperk sa vždy dobre uplatní. Platí však pravidlo, že ak máte výrazné náušnice, ostatné šperky by sa im mali podriadiť. A k výraznému náhrdelníku zase volíme decentnejšie náušnice. Ak už máte základ šperkovnice vyskladaný a doplnili ste ho jedným či dvomi dramatickými kúskami, je na čase porozmýšľať o náramku. Zaujímavý, výraznejší náramok je dobrým sprievodcom na slávnostné momenty. Ak máte krátke rukávy či šaty, určite by ste mali mať aj reprezentatívnu ozdobu zápästia. Atraktívne sú aj prstene s masívnym, až umeleckým motívom, takzvané koktejlové prstene. Tiež sa dobre hodia na slávnostné chvíle, avšak výraznejších náramkov sa v tomto prípade zdržíme. 

Osobné a sentimentálne kúsky

Niektoré veci sa nedajú predpísať, musíte ich skrátka vycítiť. Práve to je esencia vášho vkusu, šarmu a nezameniteľného štýlu. Možno milujete motýle, rada nosíte ochranný symbol anjelskeho krídla alebo vás uchvátil jantár natoľko, že chcete mať prívesok z jedného, dramaticky veľkého nugetu. Práve tieto šperky v každej šperkovnici predstavujú nadstavbu, ktorá je jej jedinečnou zložkou. Možno tieto šperky nevynosíte až tak často, nie sú vždy na každý deň, no keď po nich siahnete, bude to pre vás malá slávnosť. Len vy viete, čo pre vás znamenajú a tento dojem bude zaisto sálať aj z vášho zjavu.

Ak ste milovníčkou jantáru a rady by ste mali solídnu zbierku rôznych kúskov, ktoré sa vám budú dobre nosiť na rôzne príležitosti a dobre medzi sebou kombinovať, existuje niekoľko spôsobov, aké zvoliť. Šperkári zvyčajne organizujú svoje výrobky do kolekcií. Nájdete ich aj v ponuke nášho eshopu. Po kliknutí na názov kolekcie sa vám ukážu všetky produkty, ktoré sú v rovnakom dizajne. Ak chcete byť vždy pekne zladená, toto je najjednoduchší spôsob. Povyberajte si náušnice, náhrdelník, náramok a prívesky v rovnakom dizajne a môžete ich nosiť navzájom kombinované či hoci aj všetky naraz. 

Ako si vybudovať kolekciu jantárových šperkov

Druhým spôsobom je zamerať sa na farebné tóny alebo štýly šperkov a ladiť svoju kolekciu do jedného štýlu či jednej farby. Milujete sýty koňakový jantár alebo zaujímavú zelenú? Zamerajte svoju pozornosť práve na šperky s touto farbou jantáru a hoci budú iných dizajnov, vždy budú spolu pekne ladiť. Ak oku lahodí napríklad minimalistický štýl alebo sa vám prihovára štýl vintage, orientujte svoju kolekciu jantárových šperkov práve týmto smerom. Výsledkom budú zladené doplnky, ktoré budú spolu komunikovať. Nejde v tomto prípade o žiadny prvý plán, no sofistikované zladenie s vysokou mierou vkusu.

Šperky z jantáru, ktoré by mala vlastniť každá dáma

Ak vám jantár učaroval, môžete si z neho vyskladať kolekcie šperkov na rôzne príležitosti. Tento univerzálny drahokam svojou krásou obstojí aj v konkurencii iných drahých kameňov. Jantárové šperky sú mnohoraké a z ich ponuky sa dá vybrať a vzájomne kombinovať atraktívne prepojenie rôznych kúskov.

Je viac ako zrejmé, že čisto jantárovú šperkovnicu si vyskladá len málokto. Hoci nájdu sa aj také milovníčky tohto jedinečného materiálu. Čo by však nemalo chýbať v žiadnej šperkovnici? Pravá dáma vie, že niektoré šperky sú povinnou jazdou. A to nehovoríme o žiadnych starosvetských matrónach, ale ženách v postavení, pre ktoré je obliekanie a šperky vyjadrením postavenia, osobnosti a úcty k sebe aj okoliu. Nechajme teraz polemiku o tom, čo naozaj musí maž každá dáma v šperkovnici bokom. Niekoľko kúskov je neodškriepiteľných, ako napríklad diamantové napichovačky, zlatá retiazka s príveskom či perlová šnúra a perlové náušnice. Z jantárových šperkov patrí do kategórie povinné jazdy jantárová šnúra, či už z jemnejších alebo výraznejších korál. Rovnako tak sú to zaujímavé jantárové visiace náušnice, napichovačky s jantárovým kabošonom. Opomenúť by sme nemali ani jantárový náramok, ideálne s výraznými jantárovými elementami, a to ako kabošonmi tak korálami podľa osobnej preferencie.

Uverejnené Vložiť komentár

Cena jantáru alebo koľko stojí pravý jantár a šperky z neho

Cena jantáru

Pri nákupe jantárových šperkov pozeráme na cenu. Asi sme vás teraz nešokovali, no mnohí sa v porovnaní strácajú, neustrážia si parametre a prichádzajú k unáhleným úsudkom. Snaha zistiť, či je cena za pravý jantár adekvátna, je prirodzená a našťastie nám dnešná doba ponúka veľké množstvá informácií, ktoré môžme využiť vo svoj prospech. Informovať sa o jantáre a jantárových šperkoch čo najviac predtým, než sa rozhodneme ich kúpiť, je určite na úvod dobrý nápad. Pri šperkoch je človek niekedy ešte opatrnejší, než pri inom tovare. Predsa len, ide o výnimočný predmet, ktorý kupujeme sebe či niekomu inému pre radosť. Chceme aby bol kvalitný, aby nás dlho tešil a tiež aby príliš nezaťažil náš rozpočet. Čo ovplyvňuje cenu jantárových šperkov najviac a ako ceny šperkov kvalifikovane porovnať? Čítajte ďalej.

Dajte si pozor, aby ste porovnávali porovnateľné. Veľkosť jantárového kúsku, jeho farba, opracovanie, náročnosť prevedenia a drahý kov, v ktorom je osadený musia byť identické, aby ste dostali relevantné porovnanie.

Do ceny jantárových šperkov vstupuje niekoľko faktorov. Je to cena jantáru ako takého, použité materiály, predovšetkým drahý kov, do ktorého je jantár osadený a potom samotná šperkárska práca. Súčtom týchto veličín dostaneme výrobnú cenu šperku. K tomu sa pridáva cena distribúcie, čiže marža veľkoobchodných distribútorov a koncových predajcov. Na záver sa k cene samozrejme pripočíta daň z pridanej hodnoty. Či je cena šperku, po ktorom pokukujete, v poriadku, sa dá zistiť pomerne jednoducho. Venujte trochu času porovnaniu ponuky niekoľkých predajcov. Zorientuje vás to v určitom rozmedzí, v ktorom sa dané šperky pohybujú. Dajte si však pozor, aby ste porovnávali porovnateľné. Veľkosť jantárového kúsku, jeho farba, opracovanie, náročnosť prevedenia a drahý kov, v ktorom je osadený musia byť identické, aby ste dostali relevantné porovnanie.

Netreba však ísť len po najnižšej cene. Skúsenosť mnohých už naučila, že nízke, až podozrivé výhodné ceny, sú znakom, že niečo nie je v poriadku. Netreba však mať oči hneď na stopkách. Jantár má síce svoju cenu, no drobné, zlomkové nugety navlečené na šnúrke nemusia stáť stovky eur. Ak vám však niekto chce podozrivo lacno ponúknuť masívne, symetrické koráliky, či veľký kabošon osadený v drahom kove, radšej zbystrite, aby ste nenaleteli a nekúpili falzifikát.

Koľko stojí jantár?

Cena baltického jantáru sa pohybuje medzi 100 a 4000 eurami za kilo. Rozpätie je to veľké a ako sa v ňom bude cena pohybovať závisí od kvality, farby, tvaru a tiež inklúzií. Keď sa rozprávame o samotných jantárových kúskoch, v zásade platí – čím väčšie, tým drahšie. Tak isto – čím opracovavanejšie, tým vyššia cena. Malinký  nuget divokého tvaru bude teda podstatne lacnejší, než veľké, symetrické korále. Inklúzie v jantáre sú vzácnosťou, ktorá tiež ženie cenu nahor. Pri iných drahých kameňoch inklúzie znamenajú kaz znižujúci hodnotu, inklúzie v jantáre sú naopak vyhľadávané a žiadané. Sú to drobné častice, ale aj celé časti rastlín či živočíchov, ktoré sa v živici zachytili a spolu s ňou skameneli. Robia konkrétny kúsok ešte zriedkavejším a výnimočnejším, čo sa premieta aj do sumy na jeho cenovke. Ceny veľkých kusov jantáru a tých, v ktorých je zachovaný celý hmyz či rastlina, sa pohybujú skutočne v tisíckach eur.

Čo najviac vplýva na cenu jantárových šperkov?

Ako prvá je to práve cena samotného jantáru. Zrekapitulujme si to. Zlomkové nugety, drobné, voľných tvarov sú najdostupnejšou alternatívou. Cena náramku či náhrdelníka na šnúrke z nich sa podľa veľkosti kúskov a prevedenia pohybuje spravidla niekde medzi 10 a 30 eur. Väčšie kabošony a veľké nugety či stredne veľké korály sú cenovo náročnejšou kategóriou. Väčšinou sa však zmestíte do sumy v niekoľkých desiatok či stoviek eur, v závislosti od veľkosti jantáru, spracovania kúsku a použitého drahého kovu. Výnimočným šperkom trojciferná cenovka nestačí. Tu však získavate skutočný skvost uchovávajúci hodnotu.

Aké ceny jantáru sú podozrivé?

Čokoľvek, čo je výrazne lacnejšie, než akákoľvek iná ponuka na trhu, by vám malo rozblikať kontrolky. Za pár eur nekúpite žiadny šperk z prírodného materiálu a už vôbec nie, ak má byť osadený aspoň do striebra. Pri pozlátených a zlatých šperkoch sa rozprávame vždy v desiatkach eur pri drobných šperkoch a stovkách eur pri výraznejších šperkoch. Pri príliš lacných šperkov môže ísť o rôzne druhy bižutérnych napodobenín či  šperky s využitím kopálu, čiže podstatne mladšieho súrodenca jantáru. Nič proti týmto druhom ozdobných kúskov, pokiaľ sa vydávajú za to, čím sú. Problém nastáva, ak niekto deklaruje pravý jantár osadený v striebre či inom drahom kove a pritom predáva čosi iné. V dnešnej dobe si však seriózne predajne, či už kamenné alebo internetové, nedovolia označovať nepresne svoj tovar. Nechajte na seba dýchnuť aj celkovú atmosféru obchodu, z ktorého nakupujete.

Sledujte recenzie, z ktorých zistíte emócie zákazníkov.

Ak ide o seriózneho predajcu, nemali by ste sa báť. Verte, že ak chce niekto pôsobiť na trhu dlhodobo, nepoctivosť sa neopláca. Sledujte recenzie, z ktorých zistíte emócie zákazníkov. Najpodozrivejšie sú vždy však rôzne predajné príležitosti na sociálnych sieťach, ktoré obchodujú s rôznym druhom tovaru v zásade voľne a bez akéhokoľvek dohľadu. Nákup u nich je skôr adrenalínovým športom či hrou na Čierneho Petra. Práve ich nízke ceny stále lákajú mnohých zákazníkov, no šance, že urobíte dobrú kúpu, sa tu približujú nule. Nehovoriac o neexistujúcej možnosti tovar vrátiť a získať späť zaplatené peniaze či kdekoľvek sa sťažovať.

Môžu stáť jantárové náušnice 10 eur?

Áno, môžu. Jemné napichovačky s drobným kúskom jantáru osadeným v striebre ako príklad. Práve striebro je populárnou voľbou v prípade jantárových šperkov pre vyznavačov kontrastu, ktorý s hrejivým jantárom poskytuje. Obľúbené je tiež pre fakt, že nákup drobného strieborného šperku vás finančne nezruinuje. Podobne ako iné polodrahokamy a drahokamy, aj pri jantáre nájdete spektrum, z ktorého si zaisto vyberiete. Rôzne štýly a prevedenia zaručujú, že vás isto osloví kúsok podľa vášho vkusu a rôznorodosť spracovaní sa zase postará o to, že nájdete šperk, ktorý si budete môcť isto dovoliť.

Niektorým kúskom cenovka svedčí

Určite ste si všimli, že cena niektorých šperkov sa vymyká štandardu. Viete už, že strieborné šperky s jantárom sú viac-menej dostupnou záležitosťou a dívate sa na kúsok, ktorého cena vystreľuje do výšok. Je to len nehanebná snaha predajcu zarobiť na váš účet? Verte, že nie. Ak sa bližšie pozriete na parametre týchto šperkov, zistíte, že ide o výnimočné kúsky. Zvyčajne sú to výsledky vycibreného šperkárskeho umu, približujúce takmer malým umeleckým výtvorom. Kombinácia s inými drahými materiálmi jantáru tiež pristane, avšak využitie náročnejších materiálov sa musí niekde prejaviť. Ak sa jantár skombinuje s inými drahokamami či šperk je zhotovený z vysokokarátového zlata, odzrkadlí sa to na jeho hodnote. 

Výsledky vycibreného šperkárskeho umu, približujúce takmer malým umeleckým výtvorom, majú svoju cenu nad rámec bežných cien použitých materiálov a práce.

Samostatnou kapitolou sú jantárové náramky a šnúry, ktoré mätú zákazníkov asi najviac. Ak hovoríme o drobných nugetových šnúrach, ceny sú veľmi dostupné. Ak sa však obzeráte po kúskoch z výrazných, dramatických, zo symetricky opracovaných korál, buďte pripravení čosi zaplatiť. Výrobci týchto kúskov musia vyberať mnoho ladiacich, pekne sa k sebe hodiacich kúskov a opracovať ich symetricky do rovnakého tvaru. Čím väčšie komponenty sú, tým viac to bude na cene poznať. Avšak jantárová šnúra je symbolom nesmrteľnej klasiky a každá pravá dáma by sa mala týmto kúskom pýšiť. Je to nepochybne investícia na celý život.

Jantár s nádychom luxusu

Jantár je populárnou voľbou nielen medzi umeleckými či striebornými šperkami. Osadený do zlata či platiny a opracovaný do zaujímavých, komplikovaných ornamentov je súčasťou šperkov pre náročných. Krásne sa dá tiež kombinovať s inými drahými kameňmi a aj pokiaľ sa radi kúpete v luxuse, kocháte sa na drahých šperkoch vo vašej šperkovnici, teší vás nosiť mimoriadne atraktívne a luxusné kúsky či hľadáte šperk do zbierky, ktorý bude predmetom dedičstva ďalších generácií, jantár v kombinácii s drahým kovom vám určite bude mať čo povedať.

Uverejnené Vložiť komentár

5 rád, ako nakupovať šperky z jantáru online

Šperky z jantáru

Nákup šperku je malým sviatkom. Či už si ho kupujete pre seba alebo chcete potešiť niekoho blízkeho, chcete mať istotu, že kupujete klenot, ktorý prinesie skutočnú radosť. Aby ste sa vyhli sklamaniu, pred nákupom si overte niekoľko základných skutočností. Užitočné je zamerať sa na nasledujúce:

1. Nízka cena nie je vždy dobrá cena

Porovnávať ceny z rôznych obchodov je pri nákupe prirodzené. Zákazník má možnosť vyberať si z ponuky renomovaných klenotníkov s luxusnými produktami a špičkovými službami alebo z dostupných šperkov za prijateľné ceny. Nakupovať môžete v kamennej predajni či na internete, kde sú tiež rozdielne ceny. Rôzna úroveň služieb, spracovania šperkov, použitých materiálov či značka samotného predajcu – to sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú cenu konečného produktu. Ak však narazíte na výhodnú – až príliš výhodnú ponuku, zbystrite. Pravý jantár má svoju trhovú cenu, rovnako ako drahé kovy, do ktorých je osadený. Ak je cena šperku až podozrivo nízka, s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú použité materiály tým, za čo sa vydávajú.

2. Informujte sa o parametroch produktu

Pri nákupe šperku nielen z jantáru by ste mali poznať jeho základné parametre. Oboznámte sa ešte pred nákupom, aké faktory ovplyvňujú kvalitu, prevedenie a cenu šperku a podľa toho vyberajte. Popis produktu by mali obsahovať informácie o tom, z akého kovu či iných materiálov je vyrobený, charakteristiku osadeného kameňa – v tomto prípade jantáru s opisom jeho vlastností, ako napríklad farba, pôvod či spôsob spracovania. Dôležité je tiež informovať sa o ďalších použitých materiáloch, veľkosti šperku či spôsobe zapínania. To všetko môže vplývať na to, či sa vám bude šperk hodiť a dobre nosiť.

3. Chýbajú vám informácie? Pýtajte sa

Podrobné popisy produktov a verné fotografie patria k smozrejmosti pri nákupe v internetovom obchode. Nedostatočná charakteristika tovaru vám neuľahčí urobiť nákupné rozhodnutie. Ak vám o produkte chýbajú informácie, neváhajte si ich od predajcu vyžiadať. Rýchlosť a ochota pri odpovede na vašu otázku vám veľa napovie o serióznosti predajcu. 

4. Pozor na falošné inklúzie

Inklúzie v jantári sú vzácnym úkazom, ktorý robia tento šperkársky materiál výnimočným. Kúsky s inklúziami – skamenelými kúskami nerastov, rastlín či živočíchov – sa tešia výnimočnej vzácnosti a to sa odráža aj na ich cene. V súčasnosti je trendom zatavovať rôzne elementy do modernej živice, čo vytvára zaujímavé efekty, avšak ak sú tieto vydávané za pravý jantár s inklúziou, ide o podvod. Predovšetkým ak vám niekto ponúka jantár s mimoriadne reálnou inklúziou – celým kvetom či hmyzom – za veľmi dostupnú cenu, je to podvrh. 

5. Overte si ponákupný servis

Aj keď si podrobne preštudujete popis tovaru a dostupné fotografie, môže sa stať, že vám šperk jednoducho nesadne. Ešte pred nákupom je dobré sa oboznámiť s postupom, ako je možné šperk vymeniť alebo vrátiť a či vám tento spôsob vyhovuje. Nevyhovujúci šperk podľa možnosti čo najrýchlejšie a v pôvodnej forme a balení vráťte, riadiac sa inštrukciami predajcu.

Uverejnené Vložiť komentár

Najčastejšie otázky o jantárových šperkoch

Jantárové šperky

Ak by ste sa radi dozvedeli čo najviac o jantáre a jantárových šperkoch, pripravili sme pre vás výber najčastejších otázok o šperkoch z jantáru a odpovedí na ne, v ktorých sa dozviete tie najzaujímavejšie, ale i menej známe informácie.

Môže sa jantár zničiť?

Áno, jantár je prírodný materiál, ktorý sa môže poškodiť. Náchylný je predovšetkým na mechanické poškodenie, kontakt s chemikáliami či iné vplyvy prostredia. Jantár treba chrániť pred poškriabaním, poleptaním alebo zmatnením jeho povrchu. Nemal by prichádzať do kontaktu s kozmetikou, parfémami, chemikáliami alebo byť vystavený extrémnym teplotným podmienkam. 

Môže sa jantár namočiť?

Jantár môže prísť do kontaktu s vodou a namočiť sa. Ideálna forma čistenia jantáru je navlhčenou jemnou tkaninou. Treba sa však vyhnúť kontaktu s kozmetickými prostriedkami pri osobnej hygiene alebo rôznymi chemikáliami ako napríklad chlór pri kúpaní v bazénoch. Či môže byť jantárový šperk často a dlhodobo vystavovaný vlhkosti závisí aj od ostatných použitých materiáloch. Šperky z jantáru osadeného v zlate sú najodolnejšie, striebro môže začernať, no dá sa opäť vyčistiť, iné šperkárske zliatiny, bavlna a ďalšie materiály nižšej odolnosti sa môžu úplne poškodiť.

Môžem sa s jantárovými šperkami kúpať a sprchovať?

Kúpanie sa a sprchovanie s jantárovými šperkami sa neodporúča. Šperkom môžu uškodiť rôzne kozmetické a chemické látky. Poškodiť sa môže jantárový kúsok, ktorý pri kontakte s nimi môže nevhodne reagovať. Kovy alebo iné materiály využité pri tvorbe šperkov môžu zmeniť svoje charakteristiky. Pre dlhodobé uchovanie pekného vzhľadu špeku a jeho funkčných vlastností sa odporúča šperky pred sprchovaním a kúpaním zložiť.

Aká je najvzácnejšia farba jantáru?

Jantár sa najčastejšie vyskytuje v teplých odtieňoch od krémovej a žltej, cez medovú a koňakovú. Vzácny je zelený jantár, ktorý sa vyskytuje menej a zaujme svojimi zaujímavými tónmi. Za výnimočne zriedkavé sa považujú čierny a červený jantár, ako aj modrý jantár. Okrem farby vplývajú na hodnotu jantáru aj inklúzie. Sú to čiastočky, ktoré skameneli v jantáre a robia každý kúsok o čosi výnimočnejším. Čím zaujímavejšia a väčšia inklúzia, tým hodnotnejší kúsok. K najdrahším patria inklúzie celých častí rastlín alebo hmyzu.

Má jantár naozaj liečivé účinky?

Jantáru sa pripisuje množstvo vlastnostní – od rôznych liečivých účinkov až po ochranné a magické vlastnosti. Využitie kyseliny jantárovej v lekárstve je známym faktom. Využíval ju už Hippokrates, svoje miesto má napríklad aj v čínskej medicíne. Či však dokáže nosenie jantárových šperkov naozaj ochrániť pred rôznymi chorobami, bolesťami alebo odvrátiť moc čarodejníc, je otázkou osobného presvedčenia.

Ako dlho vydržia jantárové šperky pekné?

Na trvácnosť jantárového šperku vplýva to, sa opotrebuje samotný jantár, ako aj aké ostatné materiály boli využité pri zhotovení šperku. Vo všeobecnosti sú najtrvácnejšie jantárové šperky osadené v drahých kovoch, ktoré sú odolné času a dajú sa dobre udržiavať. Ak sa o jantár staráte, nevystavujete ho nevhodným podmienkam či mechanickým vplyvom, ktoré by ho poškodili, jantárové šperky sa stávajú súčasťou šperkovníc celých generácií.

Ako rozoznám pravý jantár od falzifikátov?

Jantárové šperky je vhodné nakupovať od overených a serióznych predajcov, ktorí obchodujú s certifikovanými dodávateľmi. Na napodobeninu vás najčastejšie upozorní jej príliš nízka cena. Pravosť jantáru môžete overiť aj viacerými testami či vizuálnou kontrolou. Tie si však vyžadujú istú skúsenosť a úroveň vedomostí o vlastnostiach jantáru.

Ako môžem jantárové šperky čistiť a leštiť?

Jantár je vhodné leštiť len navlhčenou jemnou tkaninou, ako je napríklad flanel. Jantárový kúsok je možné tiež preleštiť drobným množstvom olivového oleja. Pri leštení drahých kovov, v ktorých je jantár osadený, je vhodné zabrániť kontaktu leštiacej látky s jantárom, keďže by mohla nežiadúco zmeniť jeho vlastnosti.

Akú hodnotu majú jantárové šperky?

Na hodnotu šperku vplýva mnoho faktorov. V prvom rade je to hodnota samotného jantárového kúsku, ktorý môže byť pri bežných nugetoch od 1 eura za karát až po 200 eur za väčšie kúsky s netradičným sfarbením či so zaujímavými inklúziami. Dôležitým faktorom vplývajúcim na cenu je tiež kvalita šperkárskeho spracovania a druh použitého drahého kovu či iných drahých kameňov.

Ako vonia jantár?

Jantár má jemnú, no veľmi typickú vôňu. Pri nahriatí začne uvoľňovať jemný živicový závan, ktorý môže pôsobiť sýto a zemito.

Pomáhajú jantárové náhrdelníky deťom pri prerezávaní zúbkov?

Jantáru sa pripisujú rôzne vlastnosti, medzi inými napríklad protizápalové účinky a schopnosť uľaviť od bolesti. Je známou poverou, že jantárový náhrdelník by mal dieťaťu uľaviť pri prerezávaní prvých zúbkov. Rodičia by však mali zabezpečiť, aby náhrdelník dieťa neohrozoval, zabrániť jeho roztrhnutiu a prípadnému kontaktu dieťaťa s drobnými korálkami a zložiť dieťaťu náhrdelník pred spaním.

Sú vzácnejšie náhrdelníky zo symetrických alebo surových korálok?

Jantárové šperky sa zhotovujú v rôznych prevedeniach. Niekedy sa jantárové nugety ponechajú takmer nedotknuté, prebehne len základné opracovanie naleštením, inokedy sa tvar korálok decentne zjednotí, no každej sa ponechá jej jedinečný tvar. V iných prípadoch sa zase z jantáru vytvoria súmerné kabošony alebo korálky identickej formy, ktoré sa líšia len štruktúrou a hrou oditeňou jednotlivých kúskov. Nedá sa jednoznačne povedať, že by jedno alebo druhé spracovanie zvyšovalo hodnotu šperku. Ide o otázku preferencie nositeľky, vkusu a kvality spracovania. Klenoty vyzdvihujúce jedinečnosť prírodnej krásy jantáru sú rovnako hodnotné a obdivuhodné, ako kúsky nechávajúce vyniknúť šperkárskej zručnosti pri práci s týmto materiálom.

Uverejnené Vložiť komentár

Starostlivosť o jantárové šperky

Ako sa správne starať o jantárové šperky

Ako sa správne starať o jantárové šperky, aby vám dlho vydržali ako nové? Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Zvyčajne je osadený do drahých kovov – striebra alebo zlata. Všetky tieto materiály majú svoje charakteristické vlastnosti, ktoré sa môžu nesprávnym používaním alebo pri vystavení nevhodným vplyvom zmeniť. Predtým, než začnete svoje šperky z nášho eshopu nosiť, odporúčame vám oboznámiť sa s nasledujúcimi zásadami používania jantárových šperkov a starostlivosti o ne. Dodržiavaním týchto zásad predídete neželanému poškodeniu či znehodnoteniu šperkov nevhodným zaobchádzaním a tiež predĺžite ich životnosť a pekný vzhľad.

Jantár je prírodný materiál so špecifickými vlastnosťami. Dodržiavaním vhodnej starostlivosti ochránite šperk pred poškodením a predĺžite jeho živnotnosť.

1. Jantár je citlivý materiál, preto si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Jantár je v porovnaní s inými materiálmi využívanými v šperkárstve pomerne mäkký. V prvom rade je teda dôležité chrániť jantár pred odrením a oškretím pri nosení, ktoré môžu poškodiť jeho povrch.

2. Jantárové šperky treba chrániť tiež pred mechanckým poškodením pôsobením tlaku, ťahu či iných vonkajších síl. Tieto môžu šperk zdeformovať alebo poškodiť.

3. Vo všeobecnosti sa odporúča odložiť šperky pred vykonávaním akejkoľvek práce, športu či inej fyzickej aktivity. Šperky by sa mohli poškodiť, poškriabať, zdeformovať alebo by im mohol uškodiť napríklad nadmerný kontakt s potom pri cvičení.

4. Šperky je potrebné odložiť aj pred sprchovaním a kúpaním sa, predovšetkým pri umývaní sa mydlovými prípravkami. Šperky tiež zložte pred plávaním v morskej vode či termálnych prameňoch, aj pred umývaním riadu.

5. Jantár môžu poškriabať aj ostatné šperky v šperkovnici. Najlepšie je uchovávať ho v samostatnom obale z jemnej tkaniny alebo zamatu alebo vo zvláštnej šperkovnici.

6. Jantár môžu poškodiť aj bežne dostupné chemikálie či alkohol. Chráňte svoje jantárové šperky pred stykom s akýmikoľvek takýmito látkami – chemickými prípravkami, čistiacimi prostriedkami a podobne.  Šperky tiež zložte pred používaním akéhokoľvek čistiaceho prípravku, napríklad pred umývaním riadu či ručným praním prádla.

7. Obozretní buďte aj pri použití kozmetiky. Kozmetické prípravky, ak prídu do priameho styku so šperkom, ho môžu poškodiť. Nenanášajte na seba krémy, oleje, či iné emulzie, keď máte na sebe šperky. Rovnako šperky chráňte pred priamym kontaktom s parfémom, toaletnou vodou alebo lakom na vlasy. Odprorúča sa najprv použiť kozmetické prípravky a až potom si dať šperky, nie naopak.

8. Na čistenie jantáru je vhodná len jemná tkanina nenapustená žiadnou chemikáliou. Akékoľvek leštidlá, čistidlá alebo mydlové prostriedky môžu jantár poškodiť alebo zničiť jeho lesk.

9. Na údržbu jantárových šperkov nikdy nepoužívajte mydlové ultrazvukové čističe.

10. Jantár môže ľahko zničiť aj vysoká teplota. Zabráňte kontaktu jantáru s vysokou teplotou (napríklad zapaľovač).

11. Šperky z jantáru osadené v striebre treba chrániť ich pred poškriabaním a začernaním. Striebro má tendenciu niekedy zoxidovať, predovšetkým ak sa dlhšie skladuje alebo je vystavené slnečnému žiareniu a iným vplyvom prostredia. Tento jav však nemá vplyv na vlastnosti či hodnotu šperku. Začernanie sa dá kedykoľvek odstrániť preleštením. Dávajte však pozor. Prípravky a handričky na leštenie striebra používajte len na strieborné časti, nikdy nie na jantár. Leštidlá na striebro by mohli jantár poškodiť. Ak si nie ste istí, radšej sa obráťte na vášho klenotníka, aby vám šperk vyčistil a preleštil profesionálne. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak jantár osadený v šperku.

12. Jantár v zlate si vyžaduje štandardnú starostlivosť o jantárové šperky. Zlato je stabilný kov a lepšie odoláva vplyvom prostredia, než napríklad striebro. Avšak rovnako platí, že sa môže poškriabať alebo stratiť lesk. Kov je možné doma preleštit hanričkou, avšak musíte zabrániť kontaktu leštiacich handričiek s jantárom. Nikdy neponorte celý  šperk do roztoku alebo prípravku na čistenie, znehodnotíte tak jantár osadený v šperku. Jantár osadený v zlate však treba chrániť rovnako, ako jantár osadený v iných kovoch. Ak potrebujete takýto šperk vyčistiť alebo preleštiť, obráťte sa na vášho klenotníka, ktorý sa o váš šperk postará profesionálne.

13. Iné použíté materiály v našich šperkoch – koža, bavlnené vlákna a podobne – patria medzi štandardné šperkárske materiály. Nie sú odolné voči zvýšeným vplyvom prostredia či fyzickému namáhaniu. Aj pri týchto šperkoch platí hore uvedené, predovšetkým že by ste ich mali zložiť, ak vykonávate prácu, šport alebo inú fyzickú aktivitu. Chráňte ich pred tlakom a ťahom, ktorý by ich mohol napríklad roztrhnúť. Šperky tiež zložte pred sprchovaním či kúpaním, čo platí špeciálne pre kúpanie sa v mori a v termálnych prameňoch. Zabráňte tiež priamemu kontaktu týchto materiálov s kozmetickými prípravkami či chemickými prípravkami.

Uverejnené Vložiť komentár

Ako si vybrať jantárový šperk

Ako si vybrať jantárový šperk

Zvažujete rozšíriť svoju zbierku o jantárový šperk alebo chcete jantárovými šperkami niekomu urobiť radosť? Nákupné rozhodnutie ovplyvní viacero kritérií, no najdôležitejšie je, aby šperk priniesol radosť. Aby ho majiteľa rada nosila a aby na tvári obdarovanej vykúzlil úsmev. Ak váhate, siahnite radšej po klasických kúskoch. Jantár v striebre v elegantnom prevedení je vždy stávkou na istotu a práve nestarnúce šperky rezistentné voči módnym vlnám sú tými, po ktorých siahame najčastejšie, pretože sa dobre kombinujú. Ak je naopak originalita tým, po čom túžite, prezrite si ponuku módnych šperkov s netradičným spracovaním a atraktívnymi, dizajnovými motívmi. A ak sa do jantárových šperkov zahľadníte, svoju šperkovnicu môžete postupne rozširovať ďalej. 

Starovekí Rimania verili, že nosením jantárových šperkov si zabezpečia večnú mladosť a krásu.

Aké ďalšie hodnotiace kritériá by ste mali zohľadniť pri kúpe jantáru? Prinášame vám prehľad základných parametrov, ktoré sa pri jantárových šperkov posudzujú a ovplyvňujú hodnotu a cenu šperku.

1. Farba jantáru

Príroda stvorila jantár vo veľkom množstve odtieňov – podľa niektorých zdrojov je ich až 300. V šperkárstve rozlišujeme niekoľko základných farieb jantáru. Medzi najbežnejšie a najznámejšie patria medová a koňaková keď sa povie jantár, mnohí si predstavia práve tieto teplé tóny. Poznáme však jantár aj číry, žltý a oranžový, či tmavšie verzie ako hnedý jantár, tmavý višňový a čierny. Vyhľadávaný je aj krémový jantár, ktorý pôsobí v šperkoch veľmi zaujímavo. Vzácnym druhom je zelený jantár, ktorý je predovšetkým v sýtom zelenom odtieni zriedkavejší, čo vplýva na jeho hodnotu. Atraktívnosť jantárových šperov zvyšuje, ak osadené kúsky jantáru prechádzajú z jedného oditeňu do druhého, prípadne ak sú šperky zdobené jantárovými elementami viacerých farieb. Práve skúsené oko šperkárov vie vyskladať z jednotlivých kúskov krásne ornamenty.

2. Spracovanie jantáru

Jantár sa šperkoch môže využívať v pôvodnom tvare – vo forme nugetiek. Tie často tvoria módne šperky a rôzne dizajnové kreácie. Jantár sa tiež spracúva leštením a brúsením. Niekedy šperkár prizná pôvodný tvar jantáru a len ho opracuje do približného želaného tvaru a naleští do vysokého lesku, inokedy sa jantár spracuje do hladkých, rovnomerných kúskov – najčastejšie do tvaru kabošonu či korálok rôznych druhov. Tvorcovia šperkov niekedy opracujú jantárové kúsky do tvaru kvetu či listu, prípadne srdiečka alebo motýľa, a tie osadia ako prívesok na retiazku alebo na náušnice. Ide  o umelecké poňatie v šperkárstve a je mimoriadne atraktívne, pretože z kúskov prírodného jantáru vznikajú malé, originálne reliéfne diela. Pre dosiahnutie väčšej sýtosti farieb sa jantár tiež v niektorých prípadoch nahrieva, čo však neznižuje jeho hodnotu. 

3. Čistota jantáru

Pri drahokamoch a polodrahokamoch sa posudzuje čistota kameňa ako významný prvok ovplyvňujúci cenu. Pri jantáre je to trochu inak, pretože práve drobné inklúzie – vnútorná štruktúra, bublinky, či iné nečistoty, ktoré sa do jantáru dostali pri procese jeho vzniku, vypovedajú o jeho pravosti a zvyšujú v šperkárstve jeho dekoratívnosť a atraktivitu. Sú to drobné fragmenty dávnej histórie zakliate na večný spánok, ktoré môžete v odleskoch jantáru pozorovať – môže ísť o rôzne úlomky a usadeniny, kúsky z kvetov a rastlín, či dokonca hmyz. Tieto nedokonalosti sú práve vysoko vyhľadávané a čím je inklúzia unikátnejšia a zaujímavejšia, tým je jantárový kúsok hodnotnejší.

4. Pravosť jantáru

Na trhu nájdete okrem pravého jantáru aj jeho napodobeniny. Ide o rôzne falzifikáty, ktoré sú vydávané za prírodný jantár. Vyrábané sú z mladej živice, tzv. kopálu, no najčastejšie z plastu alebo skla. Na prvý pohľad sú niekedy naozaj neodlíšiteľné, predovšetkým ak ide o kvalitné imitácie. Existuje však niekoľko testov, ktorými sa dá pravosť jantáru overiť. Najjednoduchší je test nahrievaním. Prírodná živica aj plast majú nižší bod tavenia, než prírodný jantár a pri zahriatí začnú  šíriť nepríjemný spálený zápach. Prírodný jantár naopak šíri pri nahriatí príjemnú borovicovú vôňu. Jantár môžete tiež otestovať alkoholom alebo acetónom, ktoré povrch imitátov narušia a rozleptajú. Pomerne jednoduché je však orientovať sa aj podľa zdroja jantáru a jeho ceny. Ak nakupujete jantár z čínskych webov alebo je jeho cena mimoriadne nízka, s určitosťou nejde o prírodný jantár. Seriózni predajcovia nakupujú svoje šperky výhradne od veľkodistribútorov, ktorí sú členmi Medzinárodnej asociácie jantáru, ktorá garantuje pravosť obchodovaných kusov.

5. Osadenie jantáru

V klasických šperkoch sa jantár osádza najčastejšie do striebra, pozláteného striebra alebo do zlata. Tieto kombinácie sú mimoriadne vyhľadávané a spojením magických, hrejivých jantárových tónov s chladnou krásou drahých kovov vznikajú nádherné, univerzálne nositeľné šperky, ktoré sa stanú súčasťou rodinnej šperkovnice. Zvolený druh kovu vplýva na cenu šperku a závisí tiež na osobnej preferencii. Milovníčky strieborných šperkov si prídu na svoje, pretože práve do striebra sa jantár osádza najčastejšie. Obľúbené sú však aj jantárové náhrdelníky z korálok, ktoré samé osebe predstavujú večnú klasiku a priam povinnú jazdu výbavy doplnkov každej dámy. Jantár sa tiež kombinuje s inými prírodnými materiálmi, ako je koža či rôzne bavlnené úplety a vznikajú šperky módne, štýlové a často veľmi originálne.