Uverejnené Vložiť komentár

Ako si vybudovať kvalitnú kolekciu (nielen) jantárových šperkov

Strieborné šperky s baltickým jantárom

Šperkovnica plná atraktívnych kúskov je výsadou každej modernej ženy a dámy, ktorá si potrpí na kvalitu a vycibrený štýl. Poviete si, že šperkovnica nabitá luxusnými klenotmi je len pre majetných, no nemusí to tak byť. Koľkým z nás sa šperky povaľujú, že ani nevieme, kde ich máme. Postrácali sme ich či pomíňali peniaze za nezmysly, ktoré vôbec nenosíme. Ak sa chcete pýšiť zbierkou, ktorú aj naozaj vynosíte, stačí si stanoviť niekoľko priorít. Ak sa na ne zameriate, môžete si rokmi vybudovať solídnu, obdivuhodnú kolekciu trblietavých doplnkov, ktoré budete s láskou nosiť. 

Kolekcia šperkov nemusí hneď evokovať diamanty a zafíry ako na korunovačných klenotoch kráľovnej. Vaša šperkovnica je niečo, čo odráža vašu osobnosť a váš životný príbeh. Obsahuje kúsky, ktoré sú vám blízke, páčia sa vám a rady ich nosíte. V čom inom ako v šperkov sa zrkadlia najkrajšie momenty vášho života. Každý z nich rozpráva svoj vlastný príbeh o tom, ako ste si chceli urobiť radosť, odmeniť sa, pripomína vám zaujímavú cestu či výlet alebo dar od výnimočného človeka. Práve vďaka šperkom môžeme emócie z mimoriadnych životných chvíľ nosiť stále pri sebe.

Ako začať s budovaním kolekcie šperkov

Čím by ste mali začať pri budovaní kolekcie šperkov? Na úvod zakúpením dobrej šperkovnice. Mala by byť dostatočne veľká s množstvom priehradiek rôznych veľkostí, aby sa vám v nej dobre a uchovávali ukladali šperky tak, aby sa navzájom nedotýkali. Vnútro by malo byť z mäkkej výstelky, zamatované alebo saténové, aby v nej boli šperky chránené pred ošúchaním či oškretím. Keď do nej vložíte všetky svoje šperky, ktoré máte po rôznych zásuvkách a krabičkách, možno budete sama prekvapená, koľko toho už v skutočnosti máte. Od sentimentálnych kúskov, ktoré ste zdedili alebo dostali ešte ako dieťa až po dary a šperky, ktoré ste si zaobstarali pre radosť. 

Kvalitná šperkovnica nie je len výsadou bohatých paničiek. Vaša kolekcia odzrkadľuje nielen vaše možnosti, ale aj vašu osobnosť a jedinečný štýl.

A aké šperky by mala obsahovať šperkovnica, aby bola naozaj funkčná a aby ste mali vhodný šperk na každú príležitosť? Na to neexistuje univerzálna odpoveď, keďže vaše šperky by mali predovšetkým vyjadrovať váš vkus a životný štýl. Sprevádzajú vás na každom kroku, dopĺňajú vaše outfity a dotvárajú váš celkový zjav, podčiarkujú vašu krásu. Niekoľko stabilných pilierov, na ktorých sa dá vystavať kvalitná kolekcia, však existuje. Premyslite si predovšetkým príležitosti, na ktoré potrebujete šperky nosiť a podľa toho postupujte.

Klasické šperky na bežné nosenie

Rozprávame sa o šperkoch, ktoré sú nevtieravé a nerušia, no pekne a decentne doplnia váš upravený vzhľad. Ide predovšetkým o napichovačky, najčastejšie drobné, kôstkové náušnice. Tých by ste mali mať niekoľko, pretože s nimi vykryjete väčšinu dní. Niektoré dámy rady siahnu po napichovačkách s hojdajúcim sa prívesom či visiacich náušniciach. Tie by však nemali byť príliš výrazné. Vyhľadávajte jemné, rafinovane riešené kúsky, ktoré zvýraznia vašu ženskosť a zmysel pre detail. Ak nosíte retiazky, určite siahnite po príveskoch, ktoré sa budú hodiť k vašej kolekcii náušníc. Na škodu nie je ani zaujímavý, no nie príliš dominantný náhrdelník. Potom prichádzajú na rad prstene. Okrem obrúčky a zásnubného prsteňa, ktoré nosia dámy často spolu na prstenníku ľavej ruky, sa vám isto hodí niekoľko jednoduchých a praktických prsteňov. Ideálne sú jednoduché prstene s rôznymi vzormi z drahých kovov alebo prstene s decentnými očkami z drahokamov. Ak do práce nosíte kostým či elegantné topy, bude sa vám tiež hodiť šnúra z jantárových korálok. Vhodná dĺžka je tak akurát okolo výstrihu a korálky zvoľte skôr menšie či strednej veľkosti. Takýto náhrdelník vám razom dodá v kombinácii s guličkovými napichovacími náušnicami výnimočné momentum a vynesie vás na vrchol biznisového štýlu. 

Výnimočné šperky na slávnostné príležitosti

Každá žena potrebuje šperky, ktoré si oblečie v slávnostných momentoch. V prvom rade sú to výrazné náušnice. Či už k výčesom alebo slávnostnému účesu, k šatám aj luxusnému topu. Výraznými náušnicami vyjadrujete, že ste pripravená do spoločnosti. Druhou povinnou jazdou pri výraznejších outfitoch je náhrdelník. Či už siahnete po náhrdelníku so zaujímavo dizajnovanými kabošonmi alebo po šnúre z väčších, výrazných korál, takýto šperk sa vždy dobre uplatní. Platí však pravidlo, že ak máte výrazné náušnice, ostatné šperky by sa im mali podriadiť. A k výraznému náhrdelníku zase volíme decentnejšie náušnice. Ak už máte základ šperkovnice vyskladaný a doplnili ste ho jedným či dvomi dramatickými kúskami, je na čase porozmýšľať o náramku. Zaujímavý, výraznejší náramok je dobrým sprievodcom na slávnostné momenty. Ak máte krátke rukávy či šaty, určite by ste mali mať aj reprezentatívnu ozdobu zápästia. Atraktívne sú aj prstene s masívnym, až umeleckým motívom, takzvané koktejlové prstene. Tiež sa dobre hodia na slávnostné chvíle, avšak výraznejších náramkov sa v tomto prípade zdržíme. 

Osobné a sentimentálne kúsky

Niektoré veci sa nedajú predpísať, musíte ich skrátka vycítiť. Práve to je esencia vášho vkusu, šarmu a nezameniteľného štýlu. Možno milujete motýle, rada nosíte ochranný symbol anjelskeho krídla alebo vás uchvátil jantár natoľko, že chcete mať prívesok z jedného, dramaticky veľkého nugetu. Práve tieto šperky v každej šperkovnici predstavujú nadstavbu, ktorá je jej jedinečnou zložkou. Možno tieto šperky nevynosíte až tak často, nie sú vždy na každý deň, no keď po nich siahnete, bude to pre vás malá slávnosť. Len vy viete, čo pre vás znamenajú a tento dojem bude zaisto sálať aj z vášho zjavu.

Ak ste milovníčkou jantáru a rady by ste mali solídnu zbierku rôznych kúskov, ktoré sa vám budú dobre nosiť na rôzne príležitosti a dobre medzi sebou kombinovať, existuje niekoľko spôsobov, aké zvoliť. Šperkári zvyčajne organizujú svoje výrobky do kolekcií. Nájdete ich aj v ponuke nášho eshopu. Po kliknutí na názov kolekcie sa vám ukážu všetky produkty, ktoré sú v rovnakom dizajne. Ak chcete byť vždy pekne zladená, toto je najjednoduchší spôsob. Povyberajte si náušnice, náhrdelník, náramok a prívesky v rovnakom dizajne a môžete ich nosiť navzájom kombinované či hoci aj všetky naraz. 

Ako si vybudovať kolekciu jantárových šperkov

Druhým spôsobom je zamerať sa na farebné tóny alebo štýly šperkov a ladiť svoju kolekciu do jedného štýlu či jednej farby. Milujete sýty koňakový jantár alebo zaujímavú zelenú? Zamerajte svoju pozornosť práve na šperky s touto farbou jantáru a hoci budú iných dizajnov, vždy budú spolu pekne ladiť. Ak oku lahodí napríklad minimalistický štýl alebo sa vám prihovára štýl vintage, orientujte svoju kolekciu jantárových šperkov práve týmto smerom. Výsledkom budú zladené doplnky, ktoré budú spolu komunikovať. Nejde v tomto prípade o žiadny prvý plán, no sofistikované zladenie s vysokou mierou vkusu.

Šperky z jantáru, ktoré by mala vlastniť každá dáma

Ak vám jantár učaroval, môžete si z neho vyskladať kolekcie šperkov na rôzne príležitosti. Tento univerzálny drahokam svojou krásou obstojí aj v konkurencii iných drahých kameňov. Jantárové šperky sú mnohoraké a z ich ponuky sa dá vybrať a vzájomne kombinovať atraktívne prepojenie rôznych kúskov.

Je viac ako zrejmé, že čisto jantárovú šperkovnicu si vyskladá len málokto. Hoci nájdu sa aj také milovníčky tohto jedinečného materiálu. Čo by však nemalo chýbať v žiadnej šperkovnici? Pravá dáma vie, že niektoré šperky sú povinnou jazdou. A to nehovoríme o žiadnych starosvetských matrónach, ale ženách v postavení, pre ktoré je obliekanie a šperky vyjadrením postavenia, osobnosti a úcty k sebe aj okoliu. Nechajme teraz polemiku o tom, čo naozaj musí maž každá dáma v šperkovnici bokom. Niekoľko kúskov je neodškriepiteľných, ako napríklad diamantové napichovačky, zlatá retiazka s príveskom či perlová šnúra a perlové náušnice. Z jantárových šperkov patrí do kategórie povinné jazdy jantárová šnúra, či už z jemnejších alebo výraznejších korál. Rovnako tak sú to zaujímavé jantárové visiace náušnice, napichovačky s jantárovým kabošonom. Opomenúť by sme nemali ani jantárový náramok, ideálne s výraznými jantárovými elementami, a to ako kabošonmi tak korálami podľa osobnej preferencie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.