Uverejnené Vložiť komentár

Zelený jantár a jeho magické čaro

Strieborné šperky so zeleným jantárom, náušnice a prívesok, ktoré zdobí zelený jantár z Baltického mora

Zo škály odtieňov, ktoré dala príroda jantáru do vienka, často fascinuje najmä zelený jantár. Predstavuje atraktívny kontrast ku klasickým koňakovým a medovým tónom jantáru a okrem toho sa mu pre jeho výnimočnosť pripisujú aj magické vlastnosti.

Zelený jantár predstavuje približne 2 % z celkového množstva jantáru získavaného z Baltického mora. Už to napovedá, že ide o raritu. Svoju popularitu si tento nevšedný odtieň získal nielen obmedzeným výskytom, no predovšetkým svojou nevšednou krásou, ktorá zaujme na prvý pohľad. 

Tóny zeleného jantáru tvoria atraktívnu stupnicu. Od hlbokých, tmavých machových farieb, ktoré sú pretkané hnedými odleskami, cez olivovú, jasnú smaragdovú až po jasné, trávové odtiene, koketujúce s tónmi žltej. Za najhodnotnejší sa zelený jantár považuje v jasnej, sýtozelenej forme. 

Surový jantár zelených tónov prechádza predtým, než sa stane šperkárskym kameňom, rovnakým procesom úpravy ako jeho kolegovia hrejivých odtieňov. Jantárové nugety sa upravia do požadovaných tvarov, naleštia a v niektorých prípadoch aj nahrejú, aby sa zvýraznila ich farba. Povrch sa vyčistí kyslíkom alebo vo vákuovou plynovou metódou, aby vynikla krása a farba kameňa. Všetky tieto postupy sú v šperkárstve bežné aj pri iných drahých kameňoch a sú akceptovanými technológiami Medzinárodnej jantárovej asociácie. Jantáru neuberajú na hodnote ani vlastnostiach. Práve naopak, je to priam umelecký proces, vďaka ktorému sa chladný, surový materiál stane oku lahodiacim klenotom a vy sa ním môžete pýšiť na svojich šperkoch. 

Zelený jantár a jeho vlastnosti

Zelenému jantáru pripisovali už dávnoveké kultúry mimoriadne vlastnosti. Zelená farba jantáru mala predovšetkým prinášať šťastie. Aj preto po šperkoch zo zeleného jantáru mnohí dodnes siahajú a nosia ich ako amulety. Kleopatra vraj nosila zelený jantár, aby uchovala svoju krásu a mladosť.

Zelenému jantáru sa však pripisuje aj schopnosť bojovať proti depresii a zlosti, liečiť rany na duši a zaháňa pocity viny. Zelené tóny podporujú dynamiku, toleranciu a radosť zo života. Zelený jantár sa tiež spája s láskou – podporou empatie a vnútornej rovnováhy vám vraj napomôže lepšie porozumieť vašej aktuálnej milostnej situácii a lepšie sa rozhodovať v oblasti srdcových záležitostí.

Ak vás zelený jantár upútal a radi by ste rozšírili svoju zbierku šperkov o tento vzácny kameň, prezrite si našu aktuálnu ponuku šperkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *