Uverejnené Vložiť komentár

Jantár – vlastnosti nabité pozitivitou, ktoré si vás získajú

Jantárová soška - predmety z jantáru sa využívajú ako amulety pre svoje pozitívne účinky

Jantár a jeho vlastnosti priťahujú pozornosť už od dávnej minulosti. Ľudia si ho obľúbili nielen pre jeho krásnu farbu, ale aj magické účinky. Jantár sa považuje za veľmi silný uzdravujúci a ochranný kameň. Je nabitý silou slnečných lúčov a prinesie vám poriadnu dávku pozitívnej energie. Odháňa chmúry a negatívne myšlienky, naopak nastoľuje kľud, harmóniu a trpezlivosť. Okrem toho sa mu pripisuje schopnosť zvýšiť sebavedomie a posilniť trpezlivosť. Pomôže vám vyčistiť si hlavu a vysporiadať sa s emóciami.

Jantár sa vyznačuje samými priaznivými účinkami. Vlastnosti, ktoré mu priznáva ezoterika, sa týkajú nielen ozdravných a blahodarných účinkov na organizmus. Jantár má mať tiež schopnosť zvýšiť prirodzenú krásu – je teda považovaný za talizman krásy. Zrejme aj preto je taký obľúbený v šperkárstve. Ak sa teda chcete nielen pokochať nádherou z dielne matky prírody, ale aj nechať rozžiariť svoj prirodzený šarm a charizmu, jantárové šperky sú určite dobrou voľbou.

Aké vlastnosti má jantár v ezoterike

Jantár sa v ezoterike využíva na potlačenie bolesti, a to nielen fyzickej bolesti, ale aj bolesti duše a mysle. Stimuluje intelekt a odháňa depresie. Posilňuje vitalitu a harmonizuje čakry, pôsobí najmä na sakrálnu čakru a solar plexus. Pomáha človeku vytvoriť si neviditeľný obranný štít pred negatívnou energiou. Jantár by mal prísť do kontaktu s pokožkou, aby sa jeho energia naplno preniesla na človeka. Keďže vlastnosťou jantáru je aj to, že napomáha relaxácii a celkovému uvoľneniu, je tiež dobrým spoločníkom pri meditácii.

Siahnutie po jantáre je tiež manifestom toho, že si želáte posilniť svoje intelektuálne schopnosti, dosiahnuť čistotu mysle a vyššie poznanie. Jantár navyše posilňuje našu schopnosť vnímať, cítiť a prežívať. Oranžové a zlatisté tóny jantáru sú považované za tie, ktoré stabilizujú energie v našom tele a ovplyvňujú našu rovnováhu. Jantár je teda veľmi spirituálnym kameňom. A dokonca vám môže priniesť aj šťastie. Predovšetkým zelený jantár sa povyžuje za amulet šťastia. 

Jantárové nugety majú tiež uľaviť deťom od bolesti pri prerezávaní zúbkov, preto sa často stretávame s náhrdelníkmi a náramkami z jantáru pre deti. Tu je však treba dbať zvýšenú pozornosť a prijať bezpečnostné opatrenia, aby šperky deti neťahali ani neškrtili.  Treba zaistiť, aby nemohlo prísť k roztrhnutiu šperku a vdýchnutiu či prehltnutiu jantárovej korálky. A pred spaním je nutné všetky šperky určite odložiť.

Jantár a jeho vlastnosti vo Feng Shui

Jantár sa vo Feng Shui spája s elementom zeme. Je zhmotnením stability, návratu ku koreňom a sebarozvoja. Prináša silu regenerácie a znovuzrodenia. Jantárové ozdoby v priestore podporujú dobrú náladu, uvoľnenú atmosféru a relaxáciu. Ak chcete podporiť svoje zdravie, umiestnite kúsok jantáru do Tai Qi oblasti svojho domova, teda priamo do jeho centra. Umiestnením jantáru do spálne podporíte energiu zeme v tejto oblasti, čo by malo priniesť do vášho života viac stability. Jantár v kuchyni je znakom toho, že sa chcete o seba dobre starať. Výsledkom vyhnania negatívnych myšlienok z miesta, kde sa pripravujú jedlá, budú výživnejšie, chutnejšie pokrmy, pripravené s láskou a radosťou. 

Podľa Feng Shui môžete umiestniť jantár aj na svoj oltár, alebo skrátka na miesto, na ktorom zhromažďujete objekty, ktoré majú pre vás spirituálny význam. Medzi vlastnosti jantáru totiž patrí aj to, že podporí vašu myseľ pri určení si, aké sú vaše priority v živote. A pomôže vám zamerať sa na to, čo je pre vás najdôležitejšie. Ako súčasť osobného Feng Shui môžete jantár nosiť aj na svojom tele – či už vo forme amuletu alebo šperku, napríklad jantárového prívesku, jantárového náhrdelníka či jantárového náramku. Tak budete mať ochrannú a liečivú silu jantáru so sebou kamkoľvek sa vydáte.

Jantár v histórii – ako ho využívali staroveké civilizácie

Jantár sa historicky spája so slnkom, kvapka jantáru predstavuje zakliaty slnečný lúč, či slzy predstavujúce osamelosť a smútok. Keďže sa v jantáre zakonzervovali časti živočíchov, v staroveku mu prisudzovali schopnosť uchovávať živoť. Z tohto dôvodu sa využíval na počesť mŕtvych pri smútočných obradoch, umiestňovali ho tiež do hrobiek, aby strážil dušu v posmrtnom živote. 

Jantár sa využíval aj ako náplň do kadidla, keďže jeho vôňa mala ukľudňujúce účinky a verilo sa, že má dezinfekčnú schopnosť. Pre svoju tvárnosť a ľahké opracovanie sa z jantáru zhotovovali aj rôzne rytiny, figúrky a sošky. Ľudia nosili nugety alebo vytepané ozdoby ako amulety, ktoré im mali priniesť pokoj duše a ochrániť ich pred chorobami.

Staroveké civilizácie si jantár vážili okrem iného práve pre jeho liečivé účinky. Verili, že uľaví od bolesti hlavy a hrdla, pri problémoch so štítnou žľazou či žalúdočných problémoch. Využívali ho aj ako liek proti reume. Kyselina jantárová sa využívala ako antiseptikum a analgetikum. V arabských a židovských krajinách sa jantár používal na ozdobenie medicínskych nožov, pretože sa verilo, že utlmí krvácanie.

Jantár sa pre svoje vlastnosti využíva dodnes

Či už veríte, že jantár má magické vlastnosti alebo nie, jeho využitie v kozmetike a v medicíne je neodškriepiteľné. Je to konkrétne kyselina jantárová, ktorá má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Štúdiom kyseliny jantárovej sa zaoberal aj Róbert Koch, nemecký mikrobiológ, objaviteľ bacila tuberkulózy a laureát Nobelovej ceny. V dnešnej dobe je kyselina jantárová súčasťou viacerých liečiv, predovšetkým určených na prevenciu starnutia buniek, no nájdeme ju tiež v antibiotických a protizápalových liekoch. V kozmetike je zase kyselina jantárová využívaná pre svoju schopnosť hydratovať pokožku a napomáhať pri kontrole nadmerného mastenia pleti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.